Chirurgiczne usuwanie ósemek – ile trwa taki zabieg?
Zęby mądrości mogą stać się dla nas sporym problemem. To siekacze, które jako ostatnie wyżynają się w naszej szczęce, przez co mogą negatywnie wpłynąć na kształt korony zębowej. W wielu przypadkach istnieje konieczność ich usunięcia, które może przeprowadzić jedynie chirurg stomatolog. Jak wygląda zabieg ekstrakcji zęba mądrości? I ile trwa taka operacja?
Kiedy ósemka wychodzi w nieprawidłowy sposób…
Na wstępie należy zaznaczyć, że nie u każdego pacjenta istnieje konieczność usunięcia zębów mądrości. U dużej grupy osób ósemki wyrzynają się w sposób prawidłowy, nie powodując nacisków na sąsiednie elementy szczęki. W takim wypadku, przy odpowiedniej higienie jamy ustnej po prostu stają się one częścią uzębienia.
Czasem jednak dochodzi do niepożądanych sytuacji, takich jak:
- wyrzynanie ósemek pod nieprawidłowym kątem – w kierunku skośnym do pozostałych zębów lub całkowicie w bok,
- ząb wyrzyna się tylko częściowo, lub nie wystaje wcale poza tkankę kostną,
- ząb przez swoje nienaturalne położenie uciska na sąsiadujące nerwy powodując dotkliwy ból – taka sytuacja może zajść przy ósemkach dolnej szczęki, które sąsiadują z głównym nerwem twarzy.
We wszystkich tych przypadkach poradnia chirurgii stomatologicznej prędzej czy później będzie konieczna. Nieprawidłowo ułożone szkliwo może negatywnie wpływać na całą koronę zębową. A niedokładnie wykształcone ósemki bardzo trudno jest czyścić, przez co szybko ulegają one próchnieniu.
Wyrywanie ósemki – jak wygląda taki zabieg?
Ekstrakcję zęba poprzedza rutynowe badanie stomatologiczne. Podczas konsultacji specjalista ustala przyczynę takiego stanu i przy konieczności usunięcia zęba mądrości kieruje pacjenta do chirurga stomatologa. Przed przeprowadzeniem zabiegu najczęściej wykonuje się także pełny obraz RTG szczęki oraz punktowe zdjęcia zęba, które ułatwią późniejsze wyrywanie.
Cały zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa około dwóch godzin. W pierwszej kolejności chirurg dentysta wykonuje nacięcie w tkance otaczającej kość szczękową, a następnie usuwa ząb mądrości. Po wszystkim zabezpiecza miejsce operacji za pomocą szwów, które po zagojeniu rany zostaną usunięte.
Jak należy się zachować po zabiegu ekstrakcji?
Przede wszystkim w pierwszych godzinach po zabiegu pacjent nie powinien nic jeść ani pić. Należy jednocześnie obserwować ciało i reagować, w przypadku gdy wystąpią dodatkowe powikłania. Po zabiegu ekstrakcji może utworzyć się zapalenie, dlatego chirurg często wypisuje pacjentowi antybiotyk.
Przez okres około dwóch tygodni pacjent powinien także zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej i ciężkiej pracy. Dobrze jest również mieć przy sobie leki przeciwbólowe, które pomogą złagodzić dolegliwości w trakcie gojenia rany.
Może spodobać Ci się również:
Podatków nie da się uniknąć. Trzeba je płacić, choć często ich wysokość może przestraszyć. Szczególnie, w przypadku prowadzenia małej działalności gospodarczej, ilość i wysokość opodatkowania przysparza przedsiębiorcom sporo stresu. Jednakże,…
Czytaj więcej