piątek, 22 listopada 2024r.

Ile trwa sprawa rozwodowa z orzekaniem o winie?

photo 1450101499163 c8848c66ca85ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Biorąc ślub każdy z nas ma nadzieję, że pozostanie w związku z partnerem aż do śmierci. Niestety życie często weryfikuje to postanowienie, a pary, które wykazywały wcześniej ogromne uczucie zdają sobie sprawę, że kontynuowanie tej toksycznej relacji nie ma sensu.  Wtedy właśnie najczęściej dochodzi do sprawy rozwodowej, a przy braku porozumienia zleca się pozew z orzekaniem o winie. Ile trwa taki proces?

Pozew z orzekaniem o winie – kiedy się go przeprowadza?

Taka sprawa rozwodowa jest znacznie bardziej skomplikowana. Najczęściej proces jest wdrażany wtedy, gdy jedna ze stron stara się o uznanie pełnej winy za rozpad pożycia małżeńskiego u partnera. Sprawa rozwodowa przybiera taki charakter również wtedy, gdy małżonkowie nie potrafią dogadać się w łączących ich sprawach, takich jak: opieka nad dziećmi, podział majątku czy płacenie alimentów.

Pozew z orzekaniem o winie jest bardzo wymagający, dlatego tutaj często potrzebna jest pilna pomoc prawnika. Przed sprawą rozwodową musimy się właściwie przygotować, to znaczy zebrać wszystkie dowody, które potwierdzałyby nasze stanowisko. Trzeba się również liczyć z tym, że druga strona może przedstawić swoje argumenty, które utrudnią lub przesuną datę rozstrzygnięcia rozprawy w czasie.

Jak długo trwa taki proces?

Długość trwania takiego procesu zależy od kilku czynników, do których można zaliczyć stopień skomplikowania sprawy, liczbę dostępnych dowodów oraz obciążenie sądów. Nie bez znaczenia jest również chęć współpracy obu stron konfliktu, która może dodatkowo opóźnić realizację procesu. W polskich warunkach sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Pogotowie prawne z Częstochowy zauważa, że rozprawa często przedłuża się w wyniku braku porozumienia w kluczowych kwestiach, związanych z alimentami czy uznaniem opieki nad dziećmi. Ze względu na duże obłożenie sądów, trzeba się również liczyć z koniecznością dłuższego, nawet kilkumiesięcznego oczekiwania na rozprawę. W niektórych przypadkach okres ten może wynieść nawet kilka miesięcy, choć z drugiej strony, przy mniejszym obciążeniu instytucji czeka się na rozprawę kilka tygodni.

Lepiej przeprowadzić rozprawę bez orzekania winy

Gdy małżonkowie mimo rozstania są zgodni co do ustalenia jego warunków, sprawa rozwodowa może pójść znacznie łatwiej. W tym przypadku sąd dostaje informacje o tym, że wszystkie wspólne kwestie zostaną załatwione polubownie, nie musi ich zatem rozpatrywać podczas procesu.

Takie rozwiązanie nie wymaga pomocy pogotowia prawnego z Częstochowy, a rozprawę najczęściej przeprowadza się w ciągu kilku tygodni. Jest to również mniej stresujący sposób rozstania – zwykle małżonkowie załatwiają wszystkie kwestie na pierwszej rozprawie sądowej.

Może spodobać Ci się również:

Po co zbiera się nakrętki plastikowe?

1 stycznia 2022

Kto z nas nie słyszał o akcji charytatywnej zbierania nakrętek by pomóc ciężko chorej osobie? Dlaczego to właśnie zamknięcia butelek są tak bardzo poszukiwane? Wszystko wynika z wyjątkowej klasy surowca,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady