czwartek, 21 listopada 2024r.

Straciłeś pracę w Niemczech i nie znasz języka niemieckiego? Nie rezygnuj z dochodzenia swoich praw i skorzystaj z pomocy prawnika w języku polskim

photo 1453945619913 79ec89a82c51cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw4Nnx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Praca w Niemczech to polepszenie sytuacji finansowej, szybsza spłata zobowiązań, ale też wyższy komfort życia. Decydując się na wyjazd za granicę, zazwyczaj nie planujemy szybkiego powrotu. Niestety nasze plany może pokrzyżować utrata zatrudnienia. Jednak, czy zwolnienie z pracy jest równoznaczne z koniecznością powrotu do kraju? Oczywiście, że nie! Poznaj swoje prawa i zostań w kraju, w którym żyje Ci się zdecydowanie lepiej.

Jakie masz możliwości, jeżeli stracisz pracę w Niemczech?

Utrata pracy to nie koniec świata. Jest wiele innych firm, gdzie możesz znaleźć zatrudnienie. Co więcej, często możesz trafić na znacznie lepsze stanowisko pracy i wynagrodzenie. Nie pozostawiaj, jednak obecnie otrzymanego wypowiedzenia umowy o pracę bez dokładnej analizy.

Pracodawcy niemieccy liczący na nieznajomość przepisów przez pracowników z zagranicy często wręczają wypowiedzenie w Niemczech zawierające błędy, zwalniają pracowników bezpodstawnie bądź zwolnienie odbywa się w ogóle bez wręczenia pisemnego dokumentu.

Są to sytuacje wymagające interwencji. Jeśli nie znasz się, aż tak dobrze na niemieckich przepisach, a Twój język wymaga jeszcze doszlifowania, skonsultuj się z prawnikiem.

Co da Ci dochodzenie swoich praw?

Niektórzy pracownicy akceptują wypowiedzenie, które otrzymają. Co należy rozumieć pod słowem akceptują? Otóż, chodzi o to, że nie zgłaszają oni żadnych zastrzeżeń i nie dochodzą swoich praw. Ty możesz, jednak postąpić zupełnie inaczej niż Ci pracownicy.

Otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę Niemcy, masz wiele możliwości. Jeżeli jesteś w stanie, możesz sam przeanalizować ten dokument. W przypadku, gdy się z nim nie zgodzisz, możesz zakwestionować otrzymane wypowiedzenie.

Pamiętaj, że na podjęcie działań masz 3 tygodnie. Jest to stosunkowo krótki czas, dlatego musisz jak najszybciej zacząć działać bez zbędnej zwłoki. W wyniku podjętych działań możesz zostać przywrócony do pracy, otrzymać świadczenie pieniężne (forma tego świadczenia i jego wysokość są uzależnione od sytuacji, w jakiej zostałeś zwolniony).

Pomoc prawna w Niemczech, ale w języku polskim

Skorzystanie z pomocy prawnej w Niemczech, udzielonej w języku polskim jest dużym udogodnieniem dla pracowników. Nawet znając podstawy języka niemieckiego, możesz nie zrozumieć wszystkiego, co przekaże Tobie prawnik. Dodatkowo, pisma sądowe w języku niemieckim mogą stanowić dodatkowe utrudnienie, więc wsparcie specjalisty z dziedziny prawa pracy będzie dużym udogodnieniem.

Wstępna ocena w języku polskim wskaże Tobie, jakie działania podjąć, gdy pojawił się problem z niemieckim pracodawcą. Dowiesz się też, jakie masz szanse na wygranie sprawy i powierzysz swoją sprawę doświadczonym specjalistom.

Może spodobać Ci się również:

30 września 2020

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów narkotykowych. Obecność narkotyków w organizmie można badań na podstawie próbki śliny, krwi, moczu, a nawet włosa. Ich wiarygodność jest różna w zależności od…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady