niedziela, 24 listopada 2024r.

Dlaczego polskie małżeńtwa trwają coraz krócej?

Dlaczego polskie małżeńtwa trwają coraz krócej?

Najnowsze badania socjologiczne mówią o tym, że w naszym kraju już, co trzecie małżeństwo się rozwodzi. Do przeszłości odchodzą czasy, kiedy to całe życie spędzało się w związku z jednym mężczyzną. Nasze społeczeństwo powoli zaczyna upodabniać się do modelu, jaki panuje w krajach zachodnich. We Francji czy w Wielkiej Brytanii standardem są dwa a nawet trzy małżeństwa w ciągu życia.

Kto rozwodzi się najczęściej?

Do rozwodów w Polsce dochodzi najczęściej w przypadku par młodych a więc osób w wieku 30-39 lat. W kolejnej, licznej grupie znajdują się pary po pięćdziesiątce, które mają już odchowane dzieci i decydują się żyć osobno. Jeśli chodzi o osoby młode to ich skłonność do rozwodów wydaje się być naturalna. Osoba młoda łatwo podejmuje decyzję o rozstaniu, bo ma jeszcze czas na znalezienie następnego partnera oraz urodzenie mu wspólnego dziecka.

Dlaczego rozwodzimy się tak łatwo?

Na łatwość podejmowania decyzji rozwodowych wpływają czynniki psychospołeczne. Kobiety są dzisiaj bardziej niezależne, mają dobre wykształcenie, pracę, własne oszczędności, dlatego gdy na przykład dochodzi do przemocy w rodzinie odchodzą stosunkowo łatwo. Rozwodom sprzyja także zmiana społecznego postrzegania rozwodników. Minęły już czasy, gdy takie osoby były piętnowane. Dzisiaj bycie po rozwodzie nikogo nie dziwi, bo jest to sytuacja coraz częstsza.

Z jakich powodów rozwodzą się Polacy?

Na salach sądowych, jako przyczynę rozwodów najczęściej podaje się niezgodność charakterów. Oprócz tego do rozpadu małżeństw dochodzi najczęściej pod wpływem zdrady jednego z małżonków. Inne powody to przemoc, alkoholizm, brak pomocy przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Niewątpliwie do rozwodów przyczynia się także coraz częściej występujący model małżeństwa żyjącego na odległość. Dotyczy to przede wszystkim tych par, gdzie jedno z małżonków pracuje na emigracji albo przez większość tygodnia przebywa w służbowej pracy w terenie. Tego typu warunki nie służą trwałości małżeństw i negatywnie rokują na przyszłość.

 

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 9

Czym różni się „zwyczajny” garnitur od ślubnego?

1 grudnia 2021

Uroczystość zawarcia związku małżeńskiego wymaga wielu przygotowań. Trzeba zadbać o odpowiednią oprawę tego wielkiego wydarzenia i wybrać stroje dla Państwa Młodych. W czym powinien wystąpić przed ołtarzem przyszły mąż? „Zwyczajnym”,…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady