niedziela, 24 listopada 2024r.

Korund – co to jest i dlaczego tak dobrze sprawdza się jako ścierniwo do piaskowania?

Korund - co to jest i dlaczego tak dobrze sprawdza się jako ścierniwo do piaskowania?

Poprzez proces piaskowania, można przygotować odpowiednią fakturę powierzchni nawet najtwardszego metalu. Do tego celu potrzeba jednak wytrzymałego produktu ścierającego. Zwykle standardowe maszyny obsługiwane są z wykorzystaniem zwykłego piasku kwarcowego. Przy bardziej wymagających powierzchniach, można zastosować korund. To materiał o dużej wytrzymałości, który świetnie sprawdzi się do obróbki twardych elementów…

Korund – twardy materiał spod naszych stóp

Nazwa ta wywodzi się z sanskrytu i oznacza „rubin”. Nie bez przyczyny, bowiem słowem tym określa się związek tlenu i glinu, który, powstając w specyficznych warunkach może utworzyć cenne kryształy jubilerskie. Minerał ma też bardzo korzystne właściwości w kontekście materiału ściernego. Przede wszystkim, to jedna z najtwardszych, występujących na ziemi substancji, która dodatkowo ma doskonałą wytrzymałość temperaturową.

Z przyczyn oczywistych, rubiny, szafiry i inne kamienie jubilerskie nie wykorzystuje się jako piasek do piaskarki. Do tego celu służy naturalny korund, który nie ma wysokich walorów estetycznych lub produkt syntetyczny. Odpowiednio przygotowana frakcja materiału pozwala obrabiać nawet najtwardsze tworzywa, takie jak stal czy żelazo. Piasek do piaskowania z korundu ma również dodatkową cechę – posiada ostre krawędzie ziaren, dzięki którym proces czyszczenia jest bardziej efektywny.

Czemu jest tak dobrym materiałem ścierającym?

Przede wszystkim korund wyróżnia się twardością. To dzięki niej produkt jest tak popularny przy szlifowaniu twardych powierzchni, przy których inne materiały nie zdają egzaminu. Zaletą korundu jest także jego powszechne występowanie i możliwość zsyntetyzowania tego materiału w warunkach laboratoryjnych.

Przy materiale korundowym, piasek kwarcowy do piaskowania wypada znacznie gorzej z kilku powodów. Po pierwsze jest to materiał mniej odporny na ścieranie, więc przy niektórych typach surowców poddanych procesowi obróbki, mieszanka może po prostu być nieskuteczna. Dodatkowo, ziarna piasku często już przed lub w trakcie procesu czyszczenia przyjmują obły kształt. Korund ma tę właściwość, że podczas kruszenia rozpada się na ostrokrawędziaste elementy, które przy wysokiej twardości długo zachowują swoją pierwotną formę.

Zastosowanie korundu

Ścierniwo do piaskowania znajduje szerokie zastosowanie przy piaskowaniu twardych powierzchni, na przykład:

  • części samochodowych i motocyklowych,
  • metalowych części maszyn, silników,
  • obróbki turbosprężarek, pokryw zaworów,
  • formowania i czyszczenia lżejszych materiałów (plastik, szkło lub drewno).

Korund to materiał, który możemy wykorzystywać wielokrotnie, co również jest jego ogromną zaletą. Warto jednak, w zależności od typu materiału starannie dobierać wielkość frakcji ziaren.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 5

Co jedzą gryzonie? Gdzie kupować pokarm dla gryzoni domowych?

1 stycznia 2021

Niewielki zwierzak w domu to idealne rozwiązanie, gdy mamy mało miejsca, ponieważ wystarczy wtedy wygospodarowanie niewielkiej przestrzeni. Przed zakupem konkretnego gryzonia musimy wiedzieć jaki pokarm mu podawać oraz czego nie…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady