piątek, 17 maja 2024r.

Suport tokarki – co to jest? Charakterystyka podstawowego elementu tokarek numerycznych.

Suport tokarki – co to jest? Charakterystyka podstawowego elementu tokarek numerycznych.

Suport, od angielskiego słowa „suport” znaczy jedynie tyle, co wspomagać albo podtrzymywać. Jest to zatem element konstrukcyjny, mający za zadanie wspierać prawidłowe działanie tokarki CNC. Pozwala on na jednoczesne przeprowadzenie licznych operacji i procesów obróbczych, między innymi takich jak skrawanie, grawerowanie, cięcie oraz frezowanie powierzchni obrabianego detalu. Z pomocą przytwierdzonych do niego narzędzi (przede wszystkim noży), możliwe jest szybsze obrobienie powierzchni twardych materiałów, między innymi takich jak stal, żelazo lub różnego rodzaju tworzywa sztuczne.

Zasada działania suportu tokarki

Zasadą działania suportu są ruchy posuwowe w jednym kierunku (lub ewentualnie w dwóch kierunkach) wzdłuż linii prostej. Jest on także umocowany na łożu, które zawiera tokarka ze skośnym łożem. Stanowiące zwykle poziomy element konstrukcji łoże, posiada górną i dolną część, z których to ta górna jest  prowadnicą dla suportu oraz konika. I tak właśnie po wyżej wspomnianych prowadnicach zewnętrznych przesuwane jest owo urządzenie. Konik zaś (czyli element podpierający przedmiot obrabiany i trzymający narzędzie obróbki podczas procesu obrabiania) przemieszcza się po prowadnicach wewnętrznych.

Budowa suportu automatu tokarskiego

Suport przesuwa się po wcześniej omówionych prowadnicach wewnętrznych, co możliwe staje się dzięki saniom, które są jego podstawowym elementem. Te z kolei mogą być wzdłużne i poprzeczne, analogicznie do kierunku przesuwania się względem tokarki CNC, która wykonuje ruch główny. Na saniach montowany jest też element zwany skrzynią suportową. Posiada ona zespoły różnych mechanizmów służących do przeniesienia napędu na sanie suportu (wzdłużne albo poprzeczne) z wałka pociągowego lub śruby pociągowej. Dodatkowo może być ona także wyposażona w dźwignie sterujące posuwem wzdłużnym lub poprzecznym, uruchamianej w zależności od woli operatora.

Zakresy cenowe suportu wykorzystywanego przez centra tokarskie

Aktualnie na rynku ceny tego typu urządzeń plasują się w granicach pięćset do nawet dwóch tysięcy złotych, oczywiście bywają też o wiele droższe rozwiązania. Zależy to od jakości wykonania maszyny oraz stanu (czyli oczywiście tego, czy jest to wyrób nowy, czy używany i zatem jak bardzo zużyty). Niektórzy majsterkowicze będą skłonni szukać informacji na temat filmów instruktażowych jak zrobić suport w domu, bywa to jednak kłopotliwe ze względu na fakt, że nie tylko należy się wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią ilość  narzędzi (co także będzie kosztowało), ale też wygospodarować niemałą ilość czasu.

Może spodobać Ci się również:

photo 1463453091185 61582044d556ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jak włożyć zatyczki do uszu? Ważne wskazówki dla początkujących

1 czerwca 2023

Zatyczki do uszu to świetny sposób na odcięcie się od hałasu. Każdy z nas wie, że długotrwały i głośny dźwięk może być bardzo uciążliwy dla uszu, dlatego warto korzystać z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady