Sok malinowy – na co pomaga i jakie ma działanie?
Sok malinowy to znane remedium na przeziębienie. Działa rozgrzewająco i napotnie, a w konsekwencji obniża gorączkę i pomaga w łagodzeniu objawów infekcji. Ma też wiele innych cennych właściwości. Jaki wpływ wywiera na organizm? Kiedy warto po niego sięgać? Odpowiedzi na postawione pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.
Jakie minerały zawiera naturalny sok malinowy?
Sok malinowy dostarcza organizmowi cennych mikro- oraz makroelementów. Zawiera między innymi:
- Potas – reguluje gospodarkę elektrolitową. Utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Bierze udział w procesie przewodzenia impulsów nerwowych. Warunkuje prawidłową pracę mięśnia sercowego.
- Magnez – podstawowy budulec kości i zębów. Działa kojąco na układ nerwowy. Poprawia funkcjonowanie poznawcze i ułatwia koncentrację. Jego niedobór może prowadzić do niekontrolowanych skurczów mięśni.
- Żelazo – wspomaga pracę układu odpornościowego. Transportuje tlen do wszystkich komórek organizmu> Uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Odpowiada również za prawidłową pracę mózgu (usprawnia proces zapamiętywania). Pomaga w utrzymaniu właściwej temperatury ciała.
- Wapń – zapewnia zdrowe zęby oraz mocne kości. Zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Uwalnia kalcytoninę i kontroluje aktywność skurczową mięśnia sercowego. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dlatego suplementacja pierwiastkiem jest zalecana osobom uczulonym w okresie zaostrzenia reakcji alergicznych.
Sok malinowy i jego antyoksydacyjne właściwości
Naturalny sok z malin to cenne źródło nie tylko składników mineralnych, ale również przeciwutleniaczy. Antyoksydanty obecne w napoju hamują namnażanie tak zwanych wolnych rodników, a w konsekwencji opóźniają procesy starzenia, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu różnych schorzeń, na przykład miażdżycy, udaru czy chorób nowotworowych. Poprawiają ogólny stan skóry, włosów i paznokci.
Sok malinowy, czyli prawdziwa bomba witaminowa
Soki malinowe, zwłaszcza te przecierowe, są pełne witamin z grupy B, które warunkują prawidłowy przebieg wielu ważnych procesów życiowych. Biorą udział w reakcjach metabolicznych. Ułatwiają pozyskiwanie energii z białek i węglowodanów. Wspomagają układ krążenia i usprawniają funkcje poznawcze. Uczestniczą w syntezie hormonów płciowych, insuliny oraz kortyzolu. Chronią przed drobnoustrojami, bakteriami, a także infekcjami. Dzięki nim skóra, włosy oraz paznokcie zachowują zdrowy i piękny wygląd na długo.
Może spodobać Ci się również:
Instalacje fotowoltaiczne – Zachodniopomorskie Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób prywatnych oraz właścicieli firm. W Celtar docieramy do klientów z różnych zakątków Polski, między innymi do Szczecina…
Czytaj więcej