poniedziałek, 02 grudnia 2024r.

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim musisz obawiać się wypowiedzenia umowy o pracę w Niemczech?

photo 1575637112417 a20f3edfea54cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDR8fGxhd3xlbnwxfDB8fHwxNjY0NjIzNjExixlibrb 1.2.1q80w1080

Choroba pracownika to czas, kiedy nie może on wykonywać swoich obowiązków służbowych. Nie jest możliwe przewidzenie tego, kiedy pracownik zachoruje, jednak przepisy niemieckie nie chronią pracownika przed zwolnieniem w takiej sytuacji. Czy pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim musi obawiać się zwolnienia z pracy?

Wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech – czy jest możliwe?

Brak pracownika w firmie z powodu jego choroby to zazwyczaj duże utrudnienie. Trzeba jednak spojrzeć na to również ze strony pracownika, który podczas choroby nie jest zdolny do wykonywania pracy. Zgodnie z przepisami pracodawca ma prawo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie, nawet gdy ten przebywa na zwolnieniu.

Jak to wygląda w praktyce? Najczęściej podczas kilkudniowej choroby pracownika niemiecki pracodawca nie wręcza wypowiedzenia. Duże znaczenie ma tutaj czas zatrudnienia, zaangażowanie w pracę i osiągane przez pracownika wyniki w pracy. Pracodawcy rzadko zwalniają dobrych pracowników, nawet gdy przytrafi im się kilkudniowa niedyspozycja z powodu choroby.

Może dojść jednak do sytuacji, kiedy pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy na zwolnieniu lekarskim w Niemczech. Co wtedy? Jeśli otrzymasz takie wypowiedzenie, powinieneś natychmiast zareagować, gdyż zawsze przysługuje okres 3 tygodni na wniesienie powództwa przeciwko wypowiedzeniu, jeśli się z nim nie zgadzasz. W przeciwnym razie możesz utracić świadczenia zdrowotne.

O czym musisz pamiętać, gdy zachorujesz?

Ważnym dokumentem, który poświadcza to, że jesteś chory jest zwolnienie lekarskie. Musisz je dostarczyć najpóźniej do 4 dnia nieobecności w pracy. Tutaj przepisy wyglądają nieco inaczej niż Polsce, jeżeli chodzi o termin dostarczenia zwolnienia lekarskiego.

Oczywiście w przypadku choroby, musisz poinformować o tym fakcie swojego pracodawcę już pierwszego dnia nieobecności w pracy. Pracownik nie musi informować pracodawcy o tym, na co choruje, ale są pewne wyjątki. Jeżeli jest to choroba zakaźna lub choroba układu pokarmowego mogąca być źródłem zakażenia innych osób, w tym również pracowników, należy powiadomić o tym pracodawcę.

Czy warto korzystać z pomocy prawnej w momencie otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę na zwolnieniu lekarskim?

Pomimo że przepisy niemieckie dopuszczają możliwość zwolnienia pracownika będącego na L4 to, możesz w takiej sytuacji skorzystać z oceny prawnej i podjąć pewne kroki.

Prawnik oceni, czy wypowiedzenie jest zgodne z przepisami, zawiera wszystkie niezbędne informacje i czy masz szanse na cofnięcie zwolnienia. Pomoc prawna jest naprawdę bardzo pomocna dla osób, które nie znają prawa niemieckiego i samodzielnie nie byłyby w stanie walczyć o swoje prawa.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 7

Jakie otwory pod gwintowanie? Czy jakość narzędzi ma wpływ na gwintowanie?

1 sierpnia 2021

Gwintowanie określa się, jako obróbkę skrawaniem. Metod związanych z gwintowaniem jest wiele, jednak jeśli liczy się dla nas precyzja, warto skorzystać z odpowiednich urządzeń, które wpłyną na jakość wykonywanych gwintów.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady