Jak wygląda zabieg wstawienia implantu zębowego? Procedura w trzech etapach
Piękny uśmiech i pełny garnitur zdrowych zębów to bardzo istotna kwestia estetyczna, a także psychologiczna. Dbanie o zęby zaczyna się w wieku dziecięcym i powinno być równie ważne w wieku dorosłym. Niestety różne zdarzenia, zarówno losowe, jak i te związane z wiekiem i złą higieną jamy ustnej mogą prowadzić do powstania braków w uzębieniu.
Jednakże rozwój technik implantologicznych pozwala na odtworzenie zębów i w wielu sytuacjach zabieg taki ma wpływ na poprawę wyglądu i pewności siebie. Warto tu nadmienić, że w takiej dziedzinie jak implantologia zębów Kraków może poszczycić się wybitnymi specjalistami. A jak wygląda zabieg i kiedy warto go wykonać, podpowiadamy poniżej!
Konsultacja u implantologa, czyli kiedy może być wykonany zabieg?
Pierwszy etap w procedurze implantologicznej to konsultacja u specjalisty, który określa czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Diagnozuje przy tym stan uzębienia i jeżeli są niezaleczone stany zapalne lub próchniczne, to najpierw ordynuje leczenie schorzeń. Istotne jest, że do zabiegu kwalifikowany jest pacjent z wyleczonymi zębami.
Już zakwalifikowany do wszczepienia implantu pacjent musi wykonać podstawowe badania zlecone przez lekarza. Jest to ważne tak samo, jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej. Trzeba określić parametry krzepnięcia krwi, a także sprawdzić, czy pacjent nie jest uczulony na środki anestezjologiczne.
Etap drugi, czy przebieg zabiegu implementacji zęba
Implant zębowy to sztuczny korzeń, wykonany zazwyczaj z tytanu. To materiał wytrzymały i trwały, zapewniający, że przy wieloletnim użytkowaniu nie zniszczeje i nie wypadnie. Taki implant w sposób chirurgiczny wprowadzany jest do wnętrza tkanki dziąsłowej i przytwierdzany do kości.
Implant korzeniowy jest fundamentem odbudowywanego zęba. Dopiero po jego zainstalowaniu i pełnym wygojeniu rany można nałożyć nową koronę zębową. Zabieg implantacji nie jest długi i zwykle nie trwa więcej niż 30 minut, pod warunkiem że nie będzie niespodziewanego powikłania.
Etap trzeci – procedura rekonwalescencyjna
Po wszczepieniu implantu należy przestrzegać kilku zasad. Po samym zabiegu, przez ok. 14 dni trzeba spożywać rozdrobniony pokarm i myć zęby omijając gojące się miejsce. Ważne jest też częste przepłukiwanie jamy ustnej niezbyt ciepłą wodą albo fizjologiczną solą.
Okres gojenia rany nie trwa zwykle dłużej niż dwa tygodnie. Jednakże obudowanie implantu koroną, czyli pełne odtworzenie zęba, możliwe jest dopiero po upływie minimum dwóch miesięcy. W praktyce stała kontrola implantologa jest konieczna, aby precyzyjnie wyznaczyć termin tego zabiegu.
Może spodobać Ci się również:
Zabezpieczania skarp to dla większości osób coś oczywistego. Prawidłowe zabezpieczenie takiego terenu jest jednym z najlepszych rozwiązań, jeżeli chcemy uniknąć pewnych problemów. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy w ten…
Czytaj więcej