Jak zadbać o ogród jesienią? Jakie prace pielęgnacyjne prowadzić?
Jesień to czas porządków w ogrodzie. Jednocześnie nie należy ograniczać się tylko do grabienia liści. Jesienią warto przeprowadzić wiele prac pielęgnacyjnych oraz przygotować rośliny do nadchodzącej zimy.
Jesienią dbaj o regularne czyszczenie ogrodu
Jesień to okres, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na czystość ogrodu. Ma to znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowia roślin. Opadłe i leżące długo liście tworzą doskonałe warunki do rozwoju grzybów i innych szkodników. Ich pojawienie się będzie wymagała użycia środków ochrony roślin, żeby tego uniknąć, należy dbać o czystość. Ponadto długo leżące liście mogą doprowadzić do powstawania dziur w trawniku.
Istotne jest również zbieranie owoców. Nie można pozwolić im żeby leżały i rozkładały się, ponieważ sprzyja to rozwojowi szkodników.
Jesienią nie należy zapominać o koszeniu trawnika. Dopóki nie pojawią się mrozy, to należy skracać trawę. Jej optymalna długość jesienią wynosi ok. 4 centymetrów. Zbyt krótki trawnik gorzej znosi mrozy, natomiast wysokie trawniki są bardziej podatne na choroby.
Nawożenie ogrodu jesienią — o czym należy pamiętać
Jesień to okres, w którym rośliny przechodzą w stan spoczynku zimowego. Dlatego też należy unikać wszystkich nawozów stymulujących wzrost m.in. zawierających azot. Pobudzenie roślin do wzrostu jesienią sprawi, że będą one mniej przygotowane na nadejście zimy.
Jednocześnie warto odwiedzić sklep dla rolników i zaopatrzyć się w nawozy zawierające potas i fosfor, które zwiększają odporność roślin. Jesienią można także stosować nawozy wapniowe, które podnoszą pH gleby.
Przy nawożeniu jesienią należy mieć na uwadze temperaturę — jeśli pojawią się przymrozki, to nie należy nawozić roślin. Takie działania będą nieskuteczne, ponieważ preparaty nie przenikają do gleby.
Jak bezpiecznie przycinać rośliny jesienią?
Jesień to także okres, w którym należy dokonać przycinania roślin. Jest to polecane zwłaszcza w przypadku młodych drzew oraz krzewów, które zostały posadzone jesienią. Przycinanie przełoży się na to, że będą one lepiej się rozkrzewiać, dzięki czemu od pierwszego roku będą miały zapewniony lepszy wzrost. Zasada ta nie dotyczy roślin zimozielonych, ponieważ odrosty nie zdrewnieją przed zimą. Ponadto po zbiorach należy pamiętać o przycięciu drzew owocowych m.in. gruszy, jabłoni, wiśni, winorośli. Nie można z tym zwlekać, ponieważ zbyt późne przycinanie roślin owocowych osłabia pędy i naraża je na choroby. Należy pamiętać, żeby zaopatrzyć się w sklepie dla rolników w dobre sekatory, które nie będą kaleczyć rośliny.
Może spodobać Ci się również:
RTG zębów, czyli rentgenowskie badanie radiologiczne, jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w stomatologii. Dzięki niemu można uzyskać szczegółowy obraz kości szczęki, stanu zębów oraz struktur otaczających, co pozwala…
Czytaj więcej