sobota, 27 kwietnia 2024r.

Kiedy należy stosować ochronniki słuchu? Na jakich stanowiskach pracy Twój słuch może być zagrożony?

photo 1453738773917 9c3eff1db985ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Stosowanie ochronników słuchu w miejscach pracy zawsze uregulowane jest przepisami. Ma to na celu ochronę zdrowia oraz zabezpieczenie przed poważniejszymi problemami zdrowotnymi mogącymi wynikać z narażenia na duży hałas. W jakich sytuacjach stosowanie ochronników słuchu jest niezbędne i jakie stanowiska pracy wiążą się z długotrwałym narażeniem na hałas?

Ochronniki słuchu – kiedy należy stosować takie akcesoria?

Ochrona słuchu zawsze jest konieczna wtedy, gdy jesteśmy narażeni na duży hałas. Długotrwałe i głośne dźwięki towarzyszące pracownikowi przez 8 godzin w pracy, to podstawa do tego, aby stosowane były ochronniki słuchu. Oczywiście przekroczone muszą zostać w tym przypadku również normy.

Hałas powyżej 85 dB rodzi obowiązek noszenia ochronników słuchu przez pracowników, ponieważ wpływa on na pogorszenie słuchu, a w niektórych przypadkach nawet jego utratę. Pracownicy nie mogą być narażeni na ciągły hałas. Co więcej, w określonych sytuacjach niezbędne jest zmierzenie występującego hałasu, aby można było określić, czy potrzebne jest używanie dodatkowych zabezpieczeń.

Kiedy pracownik jest narażony na duży hałas?

W zakładach pracy często stosowane są różnego rodzaju maszyny, które są niezbędne do wykonywania określonych czynności. Niestety takie urządzenia mogą emitować hałas, który zagraża zdrowiu pracownika. Należy jednak wiedzieć, że to nie jedyne miejsce, gdzie osoba zatrudniona może mieć do czynienia z głośnymi dźwiękami.

Należy zaliczyć tu również miejsca budowy, prace związane z robotami drogowymi, hałas drogowy, hałas kolejowy, hałas lotniczy. Regularne przeprowadzanie pomiarów, pozwala na dostosowanie miejsca pracy do obowiązujących przepisów BHP. Pracownik musi być bezpieczny i nie może być tutaj sytuacji związanych z wystąpieniem nawet najmniejszych zagrożeń.

Praca w ciągłym hałasie – jak wpływa na pracownika?

Narażenie na długotrwały hałas negatywnie oddziałuje na zdrowie, samopoczucie oraz komfort pracownika. Taka sytuacja niestety nie poprawia efektywności osoby zatrudnionej, a wręcz przeciwnie sprawia, że jakość pracy jest gorsza. Hałas skutecznie przyczynia się do gorszego samopoczucia i pogarsza koncentrację, czyli najogólniej ujmując źle, wpływa na układ nerwowy człowieka.

Odcięcie się od takiego hałasu poprzez odpowiednie środki ochrony osobistej, pozwalają na zachowanie dobrego zdrowia, a dokładniej słuchu i lepsze funkcjonowanie w miejscu pracy. Nie można rezygnować ze środków ochrony wyłącznie z powodów osobistych, ponieważ w miejscach o dużym natężeniu dźwięków, trzeba stosować się do przepisów BHP.

Może spodobać Ci się również:

alopecja co to takiego

Alopecja – co to takiego?

12 grudnia 2022

Jedną z nich jest osocze, własne osocze. To najbardziej naturalna postać walki z łysieniem. Polecana również alergikom i wszystkim, którzy cenią naturalne metody radzenia sobie z różnymi dolegliwościami. Czym jest osocze…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady