Leczenie paradontozy – stomatolog potrzebny od początku
Dwie najczęściej występujące choroby przyzębia to próchnica i paradontoza. W tym drugim przypadku szacuje się, że nawet 70% Polaków boryka się z tym problemem. Objawy najczęściej pojawiają się po 35 roku życia i warto pamiętać, że wczesna terapia pozwala na całkowite wyleczenie choroby.
Opieka stomatologa powinna być tak samo traktowana jak kontrolne badania całego ciała. To oznacza, że przynajmniej raz w roku każdy powinien sprawdzić stan swojego uzębienia. Paradontozą zajmuje się periodontolog, Kraków np. jest miastem posiadającym specjalistyczne gabinety stomatologiczne leczące tą chorobę.
Paradontoza – objawy i zapobieganie
Paradontoza to podstępna choroba przyzębia, która może przez wiele lat nie dawać objawów. Warto wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna i nie lekceważyć pierwszych symptomów. Zaawansowana jej postać powoduje nawet utratę zębów i szereg zmian chorobowych w jamie ustnej. Głównym elementem zapobiegania paradontozie jest z pewnością regularne i dokładne dbanie o wnętrze jamy ustnej oraz częste wizyty u dentysty.
Pierwsze objawy to zaczerwienienie dziąseł, krwawienie oraz nieświeży oddech nawet po czyszczeniu zębów. Już na tym etapie warto udać się do stomatologa, który szybko zdiagnozuje problem i dobierze terapię.
Leczenie paradontozy w początkowej fazie, przy pierwszych objawach
Kiedy choroba w początkowym stadium atakuje tkanki miękkie, szybka reakcja stomatologiczna może spowodować zatrzymanie rozwoju choroby. Poleca się tu zachować prawidłową higienę oraz używanie past, czy preparatów z czynnikami działającymi zapobiegające przeciw paradontozie.
Stomatolog może w tym momencie pomóc, usuwając kamień nazębny oraz lecząc pojawiające się problemy z zębami. Warto pamiętać, że usuwanie kamienia powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Optymalnie, kiedy istnie zagrożenie paradontozą, zabieg ten warto wykonywać dwa razy w roku.
Objawy i leczenie zaawansowanej postaci paradontozy
Zlekceważenie pierwszych objawów może doprowadzić do bardzo przykrych skutków. Nieusunięta płytka nazębna wchodzi w szczeliny między zębami powoduje ich rozszerzanie się. To prowadzi do zmian patologicznych kieszonek dziąsłowych i różnego rodzaju stanów zapalnych.
Dodatkowym skutkiem może być rozchwianie zębów i ich wypadanie. W takim stanie pomoc stomatologa jest już nieodzowna. Lekarz zleca kurację antybiotykami, jeśli trzeba powstrzymać stan zapalny. Usuwa zalegający kamień i ordynuje środki i preparaty odbudowujące tkankę przyzębia. W zaawansowanym stanie paradontozy może być wymagane stabilizowanie zębów przy pomocy specjalnych szyn.
Może spodobać Ci się również:
Kiedy należy stosować ochronniki słuchu? Na jakich stanowiskach pracy Twój słuch może być zagrożony?
Stosowanie ochronników słuchu w miejscach pracy zawsze uregulowane jest przepisami. Ma to na celu ochronę zdrowia oraz zabezpieczenie przed poważniejszymi problemami zdrowotnymi mogącymi wynikać z narażenia na duży hałas. W…
Czytaj więcej