Tokarka CNC – jak obsługiwać? Kto może obsługiwać obrabiarki CNC?
Obsługa maszyn CNC dla wielu osób jest czymś bardzo trudnym. Oczywiście mowa tutaj o osobach, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego typu maszynami. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pracowników pracujących w zakładach produkcyjnych wyposażonych w obrabiarki CNC. Pracownicy, którzy pracują na maszynach CNC, na co dzień muszą mieć wiedzę na temat obsługi takich urządzeń i zasad BHP.
Obsługa tokarki CNC
Zasady dotyczące obsługi tokarki CNC muszą być przestrzegane przez każdego, kto jest odpowiedzialny za obsługę takich maszyn. Oczywiście sama obsługa nie powinna sprawiać żadnych trudności dla osób, które przeszły odpowiednie szkolenia oraz pracują na tym stanowisku już dłuższy czas.
Obsługa maszyn CNC pozwala na bardziej komfortową pracę, a co za tym idzie możliwości pracowników, stają się jeszcze większe. Aby obróbka na tokarce CNC była możliwa maszyna, musi być wyposażona w nóż tokarski, za pomocą którego przeprowadza się skrawanie. Proces skrawania obejmuje przedmioty mające różne kształty, a więc nie mam tutaj większych ograniczeń, jeżeli chodzi o obróbkę skrawaniem.
Jakich zasad BHP powinien przestrzegać operator CNC?
Każda osoba pracująca, jako operator CNC musi postępować zgodnie z zasadami. Dzięki temu zachowane zostają wszelkie zasady bezpieczeństwa nie tylko przez samego operatora, ale także pracowników znajdujących się w pobliżu. Ponadto pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z panującymi zasadami BHP oraz sprawdzenie, czy dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje.
Niestety zdarza się, że niektórzy pracownicy nie przestrzegają określonych przepisów, co może prowadzić do wypadków zagrażających życiu, a nawet zdrowiu. Takie zachowanie jest niedopuszczalne, a wobec pracownika mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.
Kiedy obsługa tokarki CNC nie jest możliwa?
Tokarka tak samo, jak wiele innych maszyn może ulec awarii. Jak więc należy postąpić w takiej sytuacji i kiedy obsługa tokarki CNC jest niemożliwa? W momencie, kiedy operator zauważy, że z maszyną może być coś nie tak, powinien szybko zareagować.
Praca na takim urządzeniu, jeśli jest to w ogóle możliwe, staje się niebezpieczna dla operatora. Co więcej, wtedy obróbka może nie spełniać określonych wymagań. Regularna konserwacja maszyn używanych do obróbki oraz naprawa wszelkich usterek jest niezwykle ważna, ponieważ może mieć to ogromny wpływ na czas, przez jaki maszyna będzie wykorzystywana do pracy.
Może spodobać Ci się również:
Pizza – kto jej nie kocha?! Kraków to prawdziwa stolica wiernych fanów włoskiego placka. Świadczy o tym liczba świetnych pizzerii rozsianych po całym mieście. Zimowe wieczory sprzyjają zajadaniu gorącego ciasta,…
Czytaj więcej