czwartek, 02 maja 2024r.

Kiedy zaplanować pierwszą wizytę dziecka u dentysty?

photo 1619236200199 2c138e4a5faecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMXx8ZGVudGlzdCUyMHN0b21hbG9naXN0fGVufDF8MHx8fDE2NjQyODE1NDQixlibrb 1.2.1q80w1080

Pierwsze wizyty to przede wszystkim przyzwyczajenie dzieci do fotela dentystycznego i edukowanie rodziców w zakresie pielęgnacji zębów dziecka. Warto pomyśleć o zabraniu dziecka do dentysty przed ukończeniem 12 miesiąca życia lub w ciągu sześciu miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba. Od tej chwili zaczyna działać standardowa opieka stomatologiczna, wymagająca wizyt kontrolnych co sześć miesięcy.

Problemy z pierwszymi ząbkami mogą pojawić się dość wcześniej, więc kluczowe staje się znalezienie dziecięcego stomatologa, które je szybko zdiagnozuje. Dotyczyć mogą próchnicy lub złego rozwoju uzębienia, a wówczas wymagany będzie ortodonta dziecięcy. Kraków w dentystycznej opiece na dziecięcym uśmiechem oferuje wyspecjalizowane placówki zdrowia dentystycznego.

Pierwsza wizyta u dentysty – jak wygląda?

Im mniejsze dziecko, tym delikatniej należy je przygotowywać na wizytę u dentysty. Zdecydowanie nie wolno straszyć ani opowiadać szczegółowo o inwazyjnych zabiegach, np. borowaniu. Warto pamiętać, że na pierwszej wizycie stomatolog tylko kontroluje stan uzębienia, a podchodzi do tego z wyczuciem i delikatnością.

Wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego też ma tu duże znaczenie. Pierwsza wizyta powinna nie tylko przyzwyczaić malucha do fotela dentystycznego, ale również zachęcić i przekonać do odpowiedniej pielęgnacji uzębienia. Dentysta podczas takiej wizyty pomaga małemu pacjentowi zrozumieć, jak ważne jest prawidłowe mycie ząbków, a także podpowiada rodzicom, na czym powinni się w tym zakresie skoncentrować.

Jakie problemy może zdiagnozować dentysta u dziecka?

Już podczas pierwszej wizyty dentysta widzi, czy małe ząbki rozwijają się prawidłowo, czy też pojawiają się różnego rodzaju problemy. Może zwrócić uwagę rodziców na objawy wskazujące zły wzrost zębów lub takie, które oznajmiają, że następuje właśnie początek próchnicy. W pierwszej kolejności zalecane są środki lecznicze, lepsza fluoryzacja, a w przypadku źle ułożonych ząbków — wizyta u ortodonty.

Profilaktyka i pierwsze zabiegi dentystyczne u dziecka

Dziecko nie powinno być w najmłodszym wieku narażone na bolesne zabiegi, a jednocześnie, gdy pojawiają się problemy należy wpierw przedsięwziąć najmniej inwazyjne środki. Aby maluch nie był narażony na bolesne działania dentysty należy przyłożyć się sumiennie do profilaktyki i pilnować, aby dziecko często i prawidłowo czyściło ząbki.

Każdy dziecięcy dentysta stara się nie przestraszyć małego pacjenta, a jednocześnie efektywnie mu pomóc. Takie działanie odzwierciedli się w przyszłości brakiem strachu przed fotelem dentystycznym.

Może spodobać Ci się również:

photo 1631596630738 1cdd73a06164cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDl8fGRlbnRpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2OTQ4NzYxNwixlibrb 4.0.3q80w1080

Jak szybko rozwija się próchnica?

1 listopada 2022

Próchnica między zębami to główny czynnik, który doprowadza do zniszczenia zęba, a w efekcie jego utraty. Powstawanie ubytków spowodowane jest złą higieną jamy ustnej, co w przypadku istniejącej już próchnicy…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady