środa, 01 maja 2024r.

Jak naprawić wgniecenia w karoserii?

photo 1568605117036 5fe5e7bab0b7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHxjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTY1MzkxNjc0Mwixlibrb 1.2.1q80w1080

Blacha karoserii ma ograniczoną wytrzymałość. Choć jest to materiał stosunkowo twardy, jednocześnie odznacza się dużą podatnością na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego nawet drobna stłuczka może skończyć się poważnym wgnieceniem i wysokimi kosztami napraw. Są jednak sposoby, dzięki którym da się je niekiedy obniżyć. Jak wyciąga się wgniecenia w karoserii?

Blacha odznacza się pamięcią kształtu

Elementy zewnętrzne samochodu przygotowane są najczęściej z tworzyw sztucznych oraz formowanej blachy. Dzięki odpowiedniej obróbce zachowuje ona pamięć kształtu. Oznacza to, że po wgnieceniu można przywrócić jej pierwotny wygląd, wyginając ją w umiejętny sposób do momentu, aż samoczynnie odskoczy.

Takie rozwiązanie może pomóc w naprawieniu drobnych i większych ubytków, choć w przypadku tych drugich najczęściej dochodzi również do przerwania ciągłości lakieru. Blachę najlepiej jest naprawiać po podgrzaniu, wtedy jest ona bardziej podatna na odkształcenia. Dzięki pamięci kształtu można z powodzeniem naprawić duże wgniecenia, choć taka czynność może wymagać sporo wysiłku i wprawy.

Metoda PDR skuteczna przy usuwaniu mniejszych wgnieceń.

Bardzo często spore problemy wywołuje grad, który uderzając o karoserię pozostawia niewielkie wgniotki. Takie defekty mogą zaburzyć połysk lakieru i ogólną estetykę pojazdu. Na szczęście jest nowoczesna metoda, która umożliwia przywrócenie pierwotnego kształtu blachy bez konieczności jej ponownego malowania. To tzw. technologia PDR, która polega na wyciąganiu wgnieceń za pomocą specjalnych żywic.

O co chodzi w tym sposobie? Do usuwania wgnieceń wykorzystuje się specjalne narzędzia, które przyklejane są do miejsca wgniecenia na specjalnym kleju. Następnie przyklejoną rączkę odciąga się i prostuje wgniecenie. Metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy wgłębienia nie są zbyt głębokie a warstwa lakiernicza nie została naruszona.

Co zrobić z poważniejszymi ubytkami?

Jeśli uszkodzenia blachy są zbyt poważne, trzeba skorzystać ze specjalistycznej pomocy. W warsztacie samochodowym najczęściej stosuje się zaawansowane metody obróbki, polegające na ponownym uformowaniu elementu. Niekiedy stosuje się również masy szpachlowe, które mają uzupełnić głębsze ubytki w karoserii.

Niestety przy takich metodach nie obejdzie się bez lakierowania, które może znacząco zwiększyć koszt naprawy. W używanych samochodach czasem bardziej opłacalna będzie wymiana części na inną niż naprawianie tej uszkodzonej. Dlatego, aby prawidłowo ocenić skalę szkód i opłacalność napraw, warto udać się do warsztatu samochodowego.

Może spodobać Ci się również:

photo 1564981797816 1043664bf78dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Czym charakteryzują się dobre uczelnie wyższe? Co pomoże Ci dokonać dobrego wyboru uczelni?

1 grudnia 2023

Jeżeli zagłębiałeś się w tematykę uczelni wyższych, to z pewnością wiesz, że dzieli się je na te lepsze i te mające nieco gorsze opinie. Niestety wcale nie ułatwia to wyboru…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady