czwartek, 21 listopada 2024r.

Jak dbać o buty trekkingowe, by dłużej wytrzymały?

photo 1528846328457 87c98b48ef37cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxTaG9lcyUyMHRyZWtraW5nfGVufDF8MHx8fDE2OTA2MjIyMDl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Odpowiednia konserwacja obuwia może przedłużyć ich okres przydatności. W przypadku klasycznych półbutów i produktów użytku codziennego może nie ma to dużego znaczenia, ponieważ buty rzadko są obłocone. Sprawa wygląda inaczej w przypadku trekkingów, które często po wycieczce są mocno zabrudzone. W jaki sposób powinniśmy o nie dbać?

Nie czekaj z czyszczeniem aż zaschnie brud

Podstawowa zasada czyszczenia obuwia jest taka, że powinniśmy to robić tak szybko, jak tylko zobaczymy pierwsze zabrudzenia. Zwlekanie z dopełnieniem tego obowiązku może skutkować dalszą ingerencją substancji znajdujących się na butach w strukturę tkaniny cholewki. Poza tym zaschnięty brud jest bardzo trudny do usunięcia, dlatego warto pozbywać się go od razu.

W jaki sposób czyścić Salomon buty trekkingowe męskie Gore-TEX? Na początek warto ręcznie lub za pomocą szmatki usunąć wszystkie luźne zabrudzenia. Wystarczy przetrzeć delikatnie powierzchnię cholewki i wykruszyć resztki, które powinny same odpaść. Brud, który nie da się usunąć w ten sposób możemy oczyścić, stosując letnią wodę i miękką szczoteczkę. Starajmy się nie używać detergentów, jeśli jednak będziemy do tego zmuszeni, najlepiej wybierać środki dedykowane przez producenta obuwia.

Skórę warto nawilżyć i zakonserwować

Bardzo często cholewka butów trekkingowych przygotowana jest z naturalnej skóry, która powinna być odpowiednio pielęgnowana. Czyszczenie w takim przypadku to podstawa, warto jednak później nawilżyć jej powierzchnię i odżywić, wykorzystując dedykowane preparaty z tłuszczem. W ten sposób możemy przedłużyć żywotność cholewki i sprawić, że buty mimo upływu lat będą świetnie się prezentowały.

Jak to robić? W pierwszej kolejności musimy dokładnie oczyścić buty trekkingowe męskie Salomon i pozbyć się nawet najmniejszych śladów zabrudzeń. Następnie po osuszeniu nakładamy specjalną pastę, rozsmarowując ją za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. Po kilku minutach zbieramy nadmiar produktu i pozostawiamy buty w ciepłym, przewiewnym miejscu do ponownego użycia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Butów trekkingowych raczej nie można prać w pralce, chyba że producent dopuszcza taki sposób konserwacji. Ze względu na twardą podeszwę i dużą wagę butów, sposób jest jednak mało praktyczny i może przyczynić się do uszkodzenia bębna pralki.

Obuwie z membraną ochronną powinniśmy czyścić bardzo ostrożnie, ponieważ nadmiar wilgoci może zmniejszyć właściwości wodoodporne. Dlatego w tym przypadku najlepiej czyścić cholewkę wilgotną szmatką. Można również zastosować dodatkowe preparaty w sprayu, które odnowią wodoodporną powłokę butów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1613482083900 30775c584a74cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3MHx8cGx1bSUyMGp1aWNlfGVufDF8MHx8fDE2NjQ1NTQ0ODIixlibrb 1.2.1q80w1080

Jakie są korzyści zdrowotne śliwek , dlaczego warto je spożywać?

1 listopada 2022

Wśród owoców znaleźć można takie, które zdecydowanie powinny znajdować się w codziennej diecie. Dzięki swoim właściwością pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji, a często wspomagają leczenie niektórych schorzeń. Takim owocem…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady