Jaki tynk lepszy – gipsowy, czy cementowo wapienny?
Do wykończenia wnętrz budynku często stosuje się tynki gipsowe lub cementowo-wapienne. Oba typy zaprawy odznaczają się dobrymi parametrami i wieloletnią wytrzymałością. Każdy z nich ma jednak nieco inne właściwości, które warunkują ich zastosowanie. Który typ zaprawy będzie lepszy? I w jakich pomieszczeniach warto je zastosować?
Tynki gipsowe sprawdzą się w suchym pokoju
To mieszanka utworzona na bazie mineralnego surowca o tej samej nazwie. Odznacza się jednolitą i gładką strukturą oraz dużą wytrzymałością. Odpowiednio nałożone tynki gipsowe doskonale sprawdzą się w suchych pomieszczeniach, gdzie nie ma nadmiaru wilgoci. To tynk zaliczany do cienkowarstwowych, dlatego wykorzystując agregat do gipsowania można znacznie ograniczyć koszty remontów.
Tynki gipsowe nie sprawdzą się jednak w pomieszczeniach o większym poziomie wilgoci, takich jak kuchnia czy łazienka. Nie jest to również najlepszy wybór do zabezpieczenia piwnicy, ponieważ tego rodzaju tynki są podatne na działanie wilgoci. Stosując zaprawę gipsową musimy również pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu metalowych elementów, ponieważ zaprawa może przyspieszyć ich korozję.
Tynki cementowo-wapienne do każdego typu pomieszczeń
To zaprawa o uniwersalnym zastosowaniu. Nadaje się zarówno do pokoi suchych, jak i tych pomieszczeń, w których występuje znacznie wyższy poziom wilgoci. Tynki cementowo-wapienne są bardzo wytrzymałe i skutecznie ochronią ściany przed działaniem wody. Jednocześnie ten typ zaprawy ma właściwości bakteriobójcze i przeciwdziała rozwojowi grzybów na powierzchni.
Tynki cementowo-wapienne mają jednak pewne wady. Przede wszystkim są one znacznie grubsze i wymagają większych nakładów pracy. Taką zaprawę nakłada się w minimum dwóch warstwach. Bardzo często tynk cementowo-wapienny nie pozwala uzyskać idealnie gładkiej struktury. Na szczęście powierzchnię ścian można wyrównać, stosując agregat do gładzi gipsowej.
O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem remontu?
Kluczem do uzyskania jednolitej faktury tynku jest właściwe opracowanie podłoża. Na samym początku musimy usunąć z powierzchni ścian wszelkie nieczystości, pozostałości po starych farbach i poprzedniej zaprawie tynkowej. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam przygotować warstwę o odpowiedniej fakturze.
Tynki maszynowe mogą być znacznie bardziej wytrzymałe. Agregat do gładzi i właściwej warstwy ochronnej pomoże w przygotowaniu jednolitej warstwy, która będzie miała tę samą grubość na całej szerokości ściany. Dzięki temu przygotowana zaprawa będzie jeszcze bardziej wytrzymała.
Może spodobać Ci się również:
Zgodnie ze stereotypowym podejściem, mężczyźni, dobierając buty kierują się wyłącznie ich funkcjonalnością. Faktycznie dla wielu z nas to podstawa, jednak powoli zaczynamy też zwracać uwagę również na inne aspekty, takie…
Czytaj więcej