wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Delegacja – co to jest? Sprawdzamy jak wygląda taki typ pracy

unnamed file 2

Nawet przy stabilnym zatrudnieniu i stałym miejscu pracy zdarzają się okresy, w których szef wymaga od nas pełnienia obowiązków w innej lokalizacji. Wyjazdy delegacyjne mogą mieć zróżnicowaną długość, są jednak dość powszechną formą pracy. Wiąże się ona z szeregiem obowiązków wobec pracownika, które spoczywają na kierowniku przedsiębiorstwa. Na czym polega wyjazd delegacyjny? I jakie prawa przysługują tutaj zatrudnionemu?

Czym jest delegacja?

W znacznym uproszczeniu pojęcie to oznacza wykonywanie obowiązków firmy i zadań służbowych poza stałym miejscem zatrudnienia na wyraźne polecenie pracodawcy. Podróż służbowa jest więc chwilową pracą w innym miejscu niż zazwyczaj lub na terenie sąsiedniej miejscowości. Celem delegacji jest wykonanie określonego służbowego zadania, które zostało zlecone przez pracodawcę.

Warto dodać, że kwestia uznania wyjazdu jako delegację jest różnie interpretowana. Zależy ona od charakteru pracy, a w szczególności obszarze, na którym standardowo pełnimy obowiązki. Przykładowo:

  • urzędnik pracujący w biurze wyjedzie w podróż służbową wówczas, gdy zostanie poproszony o pomoc przy  realizacji zadań w placówce znajdującej się poza granicami miejscowości bazowej firmy,
  • pracownik terenowy, który standardowo wykonuje zadania na terenie konkretnego powiatu pojedzie na delegację, gdy przeniesie się do sąsiedniego powiatu.

Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy?

Na czas delegacji, zatrudniony musi mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia. Wyżywienie, noclegi pracownicze, a także transport powinien zapewnić pracodawca. W przypadku, gdy podczas delegacji kierownik nie zapewni zatrudnionym posiłków, niezbędna jest również wypłata diety. Podstawowa jej stawka wynosi 30 zł za dobę wyjazdu służbowego. Może ona zostać zmniejszona, w przypadku, gdy część posiłków zostanie zapewniona.

Odrębną kwestią są również noclegi dla pracowników. Powinny one być zarezerwowane na cały okres pobytu pracownika w delegacji. Niektórzy pracodawcy korzystają z innego sposobu rozliczeń delegacji, w którym to pracownik płaci za pobyt we wskazanym hotelu, a następnie firma zwraca mu pieniądze za kwatery pracownicze. Pruszków jest miejscem, w którym łatwo można znaleźć takie pomieszczenia.

Ile trwa podróż służbowa?

Kodeks pracy w tej kwestii nie wyraża się dość precyzyjnie. Przepisy nie wskazują maksymalnego terminu delegacji, przez co jest to kwestia sporna. W niektórych przypadkach taka praca trwa kilka dni, czasem okres może wydłużyć się nawet do dwóch lub trzech miesięcy.

Warto podkreślić, że, mimo iż okres pracy w delegacji może być zróżnicowany, nie wiąże się on ze zmianą stałego miejsca zatrudnienia zapisanego w umowie. Wówczas mowa jest o oddelegowaniu, które oparte jest na nieco innych zasadach.

 

Może spodobać Ci się również:

photo 1641665136033 d5938df634cacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxM3x8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Gdzie kupić akcesoria samochodowe? Jakie akcesoria samochodowe będą najlepsze?

1 listopada 2022

Akcesoria samochodowe to niezwykle przydatne gadżety, które powinien mieć każdy właściciel pojazdu. Dzięki temu możemy nie tylko poprawić komfort jazdy, ale również w pełni cieszyć się czasem spędzonym w samochodzie.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady