Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci – pierwsze i najczęstsze – po ilu dniach?
Koronawirus sparaliżował cały świat. Od kilku tygodni to zdecydowanie najważniejszy temat w polskich i zagranicznych mediach. Warto podkreślić, że patogen może być bardzo groźny dla zdrowia lub nawet życia. Przeważnie atakuje osoby starsze, aczkolwiek dzieci też muszą mieć się na baczności. Jakie są najważniejsze objawy? Po ilu dniach mogą się pojawić? Co wtedy trzeba zrobić?
Najczęstsze dolegliwości w przypadku dorosłych
Jakie są pierwsze symptomy, że ktoś może mieć problem z koronawirusem? Najczęściej występujące objawy to wysoka gorączka, kaszel, bóle mięśni, ogólne zmęczenie. Do tego dochodzą kłopoty (z czasem poważne) związane z oddychaniem.
Koronawirus może objawiać się również bólami głowy lub brzucha. Czasami pojawiają się nudności lub biegunki. W niektórych przypadkach dochodzi do utraty węchu i smaku. Przede wszystkim ta sytuacja dotyczy stosunkowo młodych osób. W skrajnych sytuacjach może rozwinąć się do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej, wstrząsu septycznego lub posocznicy.
Koronawirus w przypadku dzieci
Większość symptomów jest bardzo podobna w porównaniu do osób dorosłych. To przede wszystkim wysoka gorączka, katar, kaszel oraz problemy z oddychaniem. Czasami objawia się kłopotami gastrycznymi. Chodzi o nudności, wymioty, biegunki. W niektórych przypadkach odnotowano także bardzo ciężkie powikłania dotyczące zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Co jeszcze powinno zaniepokoić rodziców? To na przykład niechęć potomstwa do spożywania płynów, nietypowe zachowanie dziecka, które jest bardzo mocno zmęczone, nie ma ochoty wstawać rano z łóżka itp. Czasami pociechy, szczególnie te młodsze, płaczą bez wyraźnej przyczyny. Wysoka gorączka nie ustępuje natomiast po podaniu nawet silnych leków, które powinny teoretycznie zlikwidować ten problem.
Kiedy rozwijają się objawy choroby koronawirusowej?
Patogen rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Pierwsze symptomy po zakażeniu pojawiają się już po około dwóch dniach. Trzeba podkreślić, że niektóre rozwijają się w naszym organizmie nawet od dwóch do czterech tygodni.
O czym pamiętać?
Objawy koronawirusa przypominają zwykłą grypę. Pamiętaj jednak, aby ich pod żadnym pozorem nie bagatelizować. Warto zatem jak najszybciej zgłosić się do szpitalnego oddziału zakaźnego. Ewentualnie możesz skontaktować się z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Może spodobać Ci się również:
Przewóz mebli to trudne zadanie. Ciężkie i duże meble wymagają siły, czasu, cierpliwości i co najistotniejsze odpowiedniego środka transportu. Wiele osób planujących przeprowadzkę początkowo uważa, że da radę, jednak już…
Czytaj więcej