Jak powstaje wspólnota mieszkaniowa? Wsparcie prawnicze
Wspólnota mieszkaniowa to zgodnie z prawem zbiorowość oparta na jasno sprecyzowanym zbiorze paragrafów, obowiązków i wspólnych interesów. Wspólnotę tworzy grupa właścicieli lokali znajdujących się w określonej nieruchomości. Do jej prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest przestrzeganie wszystkich przyjętych zasad i działanie we wspólnym interesie. W praktyce nie zawsze się to udaje, dlatego tak ważna jest odpowiednia obsługa prawna.
Wspólnota mieszkaniowa – jak założyć?
W wielu przypadkach powstaje ona automatycznie, z mocy prawa. W przypadku nieruchomości należących do dewelopera, osoby fizycznej lub gminy, wspólnota powstaje w momencie nabycia lokalu mieszkalnego. Po podpisaniu aktu notarialnego właściciel staje się częścią wspólnoty.
Nieco inaczej jest w przypadku nieruchomości należącej do spółdzielni mieszkaniowej. Tutaj również wspólnota powstaje automatycznie podczas nabycia lokalu, jednak dopiero wówczas, kiedy sprzedany zostanie ostatni lokal. Aby wspólnota mieszkaniowa powstała wcześniej, należy podjąć odpowiednie kroki formalno-prawne.
Niezależnie od tego, czy powstaje ona automatycznie czy też nie, trzeba podjąć działania mające na celu sformalizowanie jej istnienia. Do tych czynności należą między innymi: uzyskanie numeru NIP oraz REGON dla wspólnoty, wybranie członków zarządu oraz założenie konta bankowego.
Obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych
Każda wspólnota powinna posiadać odpowiednie zaplecze prawne, aby zapewnić swoim członkom bezpieczeństwo i działanie zgodne z przepisami prawa. Prawnik od wspólnot mieszkaniowych odpowiada za prowadzenie jej przez działania formalne i prawne. Obejmuje to między innymi:
- pomoc prawną wewnątrz organizacji wspólnoty, w tym między innymi obsługę zebrań wspólnoty, przygotowywanie projektów uchwał, obsługę głosowania zarządu wspólnoty, wsparcie merytoryczne i prawne w zakresie przygotowywanych projektów,
- sporządzanie dokumentacji wspólnoty, np. regulaminów, statutów,
- windykację należności od członów wspólnoty lub podmiotów wynajmujących,
- porady prawne i podatkowe w zakresie wspólnoty.
Oczywiście nie ma obowiązku mówiącego o tym, że wspólnota mieszkaniowa musi posiadać wsparcie prawne. Nie mniej jednak praktyka pokazuje, że tego typu usługi znacznie usprawniają prowadzenie działalności. Ogrom przepisów i obowiązków często jest dużym wyzwaniem i obciążeniem, z którym nie każdy zarząd wspólnoty jest w stanie samodzielnie się zmierzyć.
Może spodobać Ci się również:
Każdy z właścicieli pojazdów chciałby, aby jego maszyna prezentowała się doskonale. Niestety błoto, kurz i inne zabrudzenia mogą zaburzać estetykę karoserii. Można się ich pozbyć stawiając na auto detailing. Kraków…
Czytaj więcej