Badanie okresowe pracownika. Jakie badania ono obejmuje?
Przeprowadzenie badań okresowych jest bardzo istotne zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i jego personelu. Takie testy pozwalają ocenić stan zdrowia, ryzyko wystąpienia chorób zawodowych lub stopień ich zaawansowania w zależności od charakteru wykonywanych obowiązków. Nie każdy jednak wie jak wygląda takie badanie, co może powodować pewien niepokój przed wizytą. Przedstawimy dziś co sprawdzane jest podczas takiego spotkania…
Kto musi zgłosić się na badania okresowe?
Zgodnie z kodeksem pracy, przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny na stanowisku należy do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej. Pod tym stwierdzeniem kryje się również przeprowadzenie okresowych badań. Ich niewykonanie może wiązać się nawet z rozwiązaniem umowy między pracownikiem a firmą. Jak widać więc lepiej regularnie przeprowadzać badania okresowe. Nowa Ruda to jedno z miast, w którym łatwo i tanio przeprowadzić takie testy w placówce medycznej Evita.
Obowiązkiem odbycia badań obarczeni są wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a także osoby, które wykonując swoje zadania są jednocześnie narażone na kontakt z czynnikami szkodliwymi lub niebezpiecznymi dla zdrowia. Badania okresowe przechodzą również doktoranci oraz osoby pozbawione wolności, pragnące odbyć karę w formie pracy.
Badania pracowników Nowa Ruda – kiedy trzeba się na nie zgłosić?
Okresowe sprawdzenie stanu zdrowia należy wykonać w kilku przypadkach:
- przed rozpoczęciem pracy w nowej firmie,
- po zmianie stanowiska pracy,
- w przypadku odbycia urlopu lekarskiego, który trwał dłużej niż 30 dni,
- po zmianie charakteru stanowiska,
- przed upłynięciem okresu ważności poprzednich badań.
Częstotliwość przeprowadzania badań w głównej mierze zależy od stopnia zaangażowania pracownika w powierzone mu obowiązki. Od rodzaju realizowanych prac zależeć będzie także to, jakie badania zostaną przeprowadzone. Nie trzeba tłumaczyć, że testy medyczne księgowego będą znacznie różnić się od diagnostyki pracownika fizycznego wykonującego swoje obowiązki w warunkach terenowych.
Jakie badania wykonuje specjalista medycyny pracy?
Taki lekarz proponuje wykonanie kilku typów testów, do których można zaliczyć badania wstępne, okresowe oraz kontrolne. Na ich podstawie, może on określić czy osoba zatrudniona jest zdolna do wykonania pracy na danym stanowisku. Lekarz może również wydać skierowania na dodatkowe specjalistyczne badania, które uzupełnia stan wiedzy odnośnie zdrowia pacjenta.
Charakter i typ badań jak już wspomniano wyżej zależy w głównej mierze od rodzaju pracy pacjenta. Oprócz indywidualnie dobranych testów są również te, które wykonywane są niezależnie od profesji. Oto przykładowe badania, które udostępnia medycyna pracy Nowa Ruda:
- morfologia krwi, sprawdzenie ciśnienia oraz badanie moczu,
- sprawdzenie okulistyczne wzroku pacjenta,
- kontrola słuchu pracownika,
- badanie poziomu cukru we krwi.
Może spodobać Ci się również:
Choć kradzieże samochodów nie są już tak częste jak jeszcze kilkanaście lat temu, to jednak wciąż się zdarzają. Wśród aut, które obecnie kradzione są najczęściej, są te wyposażone w system…
Czytaj więcej