Do kiedy niemiecki pracodawca musi wydać pit?
Świadczenie jest dostępne dla każdego pracownika, który był legalnie zatrudniony w Niemczech i za którego pracodawca zapłacił zaliczkę na podatek. Niemiecki ustawodawca zakłada, że w ciągu roku pracownicy będą uzyskiwać określony dochód. Jeśli jednak okres zatrudnienia zostanie skrócony lub wynagrodzenie zostanie obniżone w danym roku, podatek zostanie nadpłacony.
Najważniejsze dokumenty
Dokumentem wymaganym do zapłaty jest zaświadczenie podatkowe podobne do polskiego PIT-11. Zaświadczenie takie pracodawca musi wydać każdemu pracownikowi po zakończeniu roku kalendarzowego, nie później niż 28 lutego następnego roku.Tak kształtuje się Kodeks pracy Niemcy.
Zaświadczenie to potwierdza wysokość wpłaty oraz wysokość otrzymanych zaliczek na podatek dochodowy. Jeżeli byliśmy zatrudnieni u więcej niż jednego pracodawcy, powinniśmy mieć takie zaświadczenie od każdego z nich. Dodatkowo możesz potrzebować na przykład zaświadczenia o rejestracji, jak i również kopii dowodu osobistego ewentualnie innych dokumentów potwierdzających indywidualny status rodzinny i zawodowy pracownika.
Zwrot podatku – ważne komponenty
Wysokość raty uzależniona jest od wysokości dochodu. Wysokość dochodu niepodlegającego opodatkowaniu w Niemczech wynosi obecnie 8. 354,00 EUR. Jeśli nasz dochód był niższy od tej kwoty, możemy liczyć na 100% zwrot podatku. Podatek u źródła jest sumą kwoty podatku dochodowego, kościelnego i solidarnościowego. Kwoty te można zweryfikować w zeznaniu podatkowym otrzymanym od pracodawcy.Ma to znaczenie, gdy chodzi o Kodeks pracy Niemcy.
Rozliczenie podatkowe w Niemczech może nastąpić w ciągu najbliższych 4 lat, czyli w 2016 roku możemy rozliczyć się w 2015, 2014, 2013 i 2012 roku. Jednak część osób jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Są to głównie pracownicy, którzy otrzymali tak zwaną kwotę niepodlegającą opodatkowaniu, pracownicy należący do tak zwanej trzeciej klasy podatkowej, osoby prowadzące działalność gospodarczą w nakierowaniu na Kodeks pracy Niemcy.
Podsumowanie
Osoby te mają czas do 31 maja następnego roku na złożenie zeznania podatkowego. Po przedłożeniu kompletu dokumentów niemiecka administracja podatkowa podejmuje decyzję o naliczeniu podatku dochodowego. Decyzja będzie określać wysokość należnego podatku oraz kwotę do zwrotu. Nie ma określonego prawnego terminu, w którym organy finansowe muszą zapłacić pieniądze. Tak wskazuje Kodeks pracy Niemcy.
Po złożeniu podatku niemiecki urząd skarbowy zadecyduje o faktycznej wysokości podatku rocznego i zadecyduje, ile podatku należy zapłacić. W przypadku stwierdzenia nadwyżki zapłaconej kwoty różnica między zapłaconą kwotą a należnym podatkiem zostanie oddana.
Może spodobać Ci się również:
Dzięki firanom wnętrze może stać się o wiele bardziej przytulne i urokliwe. Istotne jest nie tylko dobranie odpowiednich firan, które będą podkreślać zalety pomieszczenia i tworzyć odpowiedni klimat, ale także…
Czytaj więcej