czwartek, 25 lipca 2024r.

Co to jest pełna księgowość i kiedy jej wykorzystanie się opłaca?

unnamed file 4

Prowadząc działalność gospodarczą, należy rozliczać wszelkie operacje w odpowiedni sposób. Różni się on w zależności od wielkości firmy oraz typu prowadzonej spółki. W przypadku jednoosobowej działalności najczęściej wybierana jest uproszczona księgowość, która nie wymaga dokładnego dokumentowania każdej operacji. W spółkach akcyjnych i z o.o. trzeba już bardziej rozbudowanych narzędzi… Pełna księgowość może jednak przynieść sporo korzyści…

Czym jest pełna księgowość?

To sposób dokumentowania działań firmy, w którym każda operacja jest skrupulatnie zapisywana i katalogowana. Prawnik e-commerce podkreśla, że księgi rachunkowe uznawane są, za jeden z najbardziej skomplikowanych systemów rozliczeń, jednak niektóre podmioty gospodarcze są do nich zobowiązane na mocy prawa.

Prowadzenie pełnej księgowości obliguje przedsiębiorstwo do wykonywania licznych obowiązków, takich jak:

  • przygotowanie dzienników, w których umieszczane są chronologiczne informacje o przeprowadzonych operacjach finansowych,
  • sporządzanie księgi głównej i pomocniczej, która stanowi uzupełnienie zapisów dotyczących akcji firmy,
  • przygotowanie wykazu składników aktywów i pasywów,
  • wykonanie zestawień obrotów i sald.

Księgowość ma sporo zalet…

Skomplikowany system, który wymaga sporo nakładów pracy i czasu do obsługi, powinien być traktowany jako uciążliwy obowiązek. W rzeczywistości jednak sposób rozliczeń może przynieść szereg korzyści. Można tutaj wymienić choćby możliwość uzyskania dokładnej informacji o przepływach w firmie oraz sprawdzenia aktualnej kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Jest to przydatne nie tylko dla zarządu podmiotu, lecz również potencjalnych inwestorów, którzy zastanawiają się nad współpracą. Na podstawie bilansu i rachunku wyników łatwo jest także obliczyć wielkość przepływów pieniężnych.

Pełna księgowość pozwala zweryfikować informacje dotyczące zmian w przedsiębiorstwie. Na podstawie wcześniejszych operacji można prześledzić, które inwestycje były udane, a jakie spowodowały zmniejszenie kapitału. Analiza danych i obsługa prawna e-commerce pomaga przy podejmowaniu kolejnych działań.

Kiedy warto wdrożyć pełną księgowość?

Ten system rozliczania zgodnie z ustawą musi być prowadzony przez spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, z o.o. oraz akcyjne. Pełną księgowość wdraża się także w spółkach cywilnych lub jawnych, których przychody za poprzedni rok wynoszą minimum 2 mln euro. 

Wiele zależy od skali prowadzonej firmy. Obsługa prawna sklepów internetowych bardziej może się opłącać z wykorzystaniem metod rachunkowości uproszczonej. Jednak, gdy nastawiamy się na szersze zasięgi firmy, warto wdrożyć pełną księgowość. Nawet bez prywatnego działu rachunkowego łatwo jest ją obsłużyć, dzięki wsparciu prawnika dla firm(https://jciw.pl/uslugi/sprawy-korporacyjne/) lub biura księgowego. A skrupulatne dokumentowanie wszelkich operacji przedsiębiorstwa może w przyszłości zaprocentować!

Może spodobać Ci się również:

Sposoby na lwią zmarszczkę

Sposoby na lwią zmarszczkę

16 września 2019

Lwia zmarszczka jest problemem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jako, że należy do zmarszczek mimicznych może się pojawić w młodym wieku. Jest to pionowa bruzda, bądź kilka mniejszych bruzd…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady