wtorek, 15 lipca 2025r.

Pracownia weterynaryjna, a diagnostyczne obrazowanie zwierząt

unnamed file

Radiografia jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi diagnostycznych w praktyce weterynaryjnej, mimo że inne metody obrazowania, takie jak ultrasonografia, CT, MRI i obrazowanie jądrowe, są również bardzo ważne i powszechnie dostępne w specjalistycznych gabinetach i ośrodkach akademickich.

 

Obrazowanie dostarcza dużej ilości informacji nieinwazyjnymi metodami. Nie zmienia przebiegu choroby ani nie powoduje dyskomfortu u zwierzęcia. Chociaż sama radiografia jest bezbolesna, sedacja jest często pożądana w celu zmniejszenia lęku i stresu związanego z zabiegiem, uzyskania dobrych badań diagnostycznych z minimalną liczbą powtórzeń oraz kontroli bólu związanego z bolesnymi zaburzeniami, takimi jak złamania i zapalenie stawów.

 

Specjalistyczny sprzęt do wykonywania zdjęć RTG u zwierząt

 

Zdjęcia RTG wykonywane są przy użyciu specjalistycznego typu lampy próżniowej, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie. Prąd lampy mierzony w miliamperach (mA) i napięcie mierzone w kilowoltach (kV). 

 

Określają siłę i liczbę wytwarzanych promieni rentgenowskich i są dwoma z trzech współczynników ekspozycji, które można ustawić na większości urządzeń rentgenowskich. Potencjał kilowolta (kVp) to najwyższe potencjalne napięcie osiągane przy danym ustawieniu kV.

 

Wykonując coroczne badania dbasz o zdrowie zwierzaka

 

Lekarz weterynarii przed wykonaniem zdjęć rentgenowskich ocenia stan zdrowia psa lub kota, aby upewnić się, że narażenie na promieniowanie jest bezpieczne, szczególnie w przypadku gdy pupil jest ciąży.

 

Jeśli uważasz, że Twój zwierzak potrzebuje prześwietlenia, zawsze lepiej jest porozmawiać o tym ze swoim weterynarzem – zwłaszcza o swoich obawach.

 

Należy jednak pamiętać, że coroczne badania kontrolne zwierząt domowych mogą obejmować prześwietlenia , a ponieważ są one rutynowe, ani Ty, ani Twoje zwierzę nie powinniście się bać.

 

Czego nie zobaczysz na zdjęciach rentgenowskich?

 

Obszary, których nie można prawidłowo zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim, obejmują wnętrze czaszki. Powodem tego jest fakt, że kości czaszki pochłaniają całe promieniowanie rentgenowskie, uniemożliwiając oglądanie tkanki mózgowej. 

 

Szczegóły struktur wewnętrznych, takich jak wewnętrzna struktura serca, pęcherza lub innych narządów jamy brzusznej, wiele stawów i płuc są lepiej widoczne za pomocą tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI) lub ultradźwięków (USG).

 

Trzeba jednak pamiętać, że zarówno doświadczony lekarz weterynarii, jak i radiolog weterynarii, może określić wiele schorzeń za pomocą tego stosunkowo prostego i niedrogiego narzędzia diagnostycznego (RTG weterynaryjne).

Może spodobać Ci się również:

photo 1464963160608 a6834f70b421cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMnx8bWV0YWwlMjB3b3JrfGVufDF8MHx8fDE2MzUxNzI5MzMixlibrb 1.2.1q80w1080

Jaki smar do CNC? Jak powinna wyglądać konserwacja maszyn CNC?

1 kwietnia 2023

Dbanie o urządzenia CNC jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na jak najdłuższym użytkowaniu sprzętu. Regularne przeprowadzanie konserwacji urządzeń CNC pozwala na ich prawidłowe działanie i uniknięcie usterek. Awarie mogłoby…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady