poniedziałek, 06 maja 2024r.

Jak zrobić prawo jazdy? Podpowiadamy w jaki sposób podejść do tego zadania

unnamed file 6

Bez tego dokumentu nie można wyjechać na polskie drogi, a prawo jazdy w wielu sytuacjach może okazać się przydatne. Czy to na dojazdy do pracy, czy szkoły, zawsze szybciej przejechać własnym autem, niż korzystać z innych środków lokomocji. Jak się okazuje, wyrobienie licencji na prowadzenie samochodu nie jest jednak dość proste i wymaga dopełnienia kilku kroków…

Etap pierwszy – profil kandydata na kierowcę

Przed przystąpieniem do kursu, należy wyrobić swój indywidualny numer kandydata, czyli tzw. PKK. Można to zrobić składając wniosek w odpowiednim oddziale starostwa, uzupełniając podstawowe dane odnośnie osoby starającej się o prawo jazdy.

Ten numer będzie później wykorzystywany do przetwarzania naszych danych i informacji o statusie zdobywania prawa jazdy. Profil kandydata można również wyrobić w trakcie odbywania kursu, jednak większość ośrodków szkoleniowych będzie wymagać tej formalności na samym początku.

Etap drugi – nauka teorii i doskonalenie techniki jazdy

Kolejnym istotnym punktem naszej drogi do uzyskania prawa jazdy jest odbycie obowiązkowego szkolenia. Kandydat może samodzielnie wybrać najbardziej odpowiadający ośrodek. Zazwyczaj szkolenie trwa maksymalnie 2-3 miesięcy, są jednak możliwości odbycia kursu przyspieszonego, który w całości trwa kilka tygodni. 

Czego nauczysz się na takim kursie? Dla każdego uczestnika przewidzianych jest 30 godzin zajęć teoretycznych i tyle samo praktycznych. Na początku kandydaci biorą udział w wykładach dotyczących zasad poruszania się po drodze, znajomości znaków i przepisów ruchu. Po zdaniu wewnętrznego testu teoretycznego rozpoczyna się doskonalenie jazdy. Kraków jest miejscem, w którym często prowadzimy kompleksowe szkolenia na prawo jazdy dla osób w każdym wieku.

Etap trzeci – egzaminy

Po odbytym kursie podstawowym czeka nas pierwszy test – egzamin wewnętrzny. Jego zaliczenie upoważnia nas do zapisu na sprawdzian państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu. Jeśli jednak po podstawowym kursie nie czujemy się pewnie za kierownicą, można wykorzystać dodatkowe jazdy doszkalające. Praktyki nigdy za wiele, a jeśli to ma nam pomóc pomyślnie zaliczyć egzamin, dlaczego nie skorzystać?

Państwowy test składa się również z dwóch części:

  • teoretycznej – przeprowadzanej w formie testu wyboru poprzez specjalną aplikację,
  • praktycznej – sprawdzianu umiejętności na placu manewrowym oraz w trakcie jazdy po mieście.

Pozytywny wynik z obu części upoważnia starostwo do wydania prawa jazdy. Jeśli jednak nie zdamy którejś z nich, zawsze możemy podchodzić kolejny raz. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami – każde podejście teoretyczne kosztuje 30 zł, a egzamin praktyczny 140 zł!

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 8

Praca zdalna – co to?

1 lutego 2021

Praca zdalna stała się znakiem naszych czasów. Sytuacja na świecie zmusiła wiele osób do rezygnacji z przychodzenia do biura i pracowania w domu. Niektórym jest trudno odnaleźć się w nowej…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady