piątek, 19 kwietnia 2024r.

Co robi dentysta – gdy wypadnie plomba? Jakie mogą być przyczyny wypadnięcia plomby?

photo 1629909613654 28e377c37b09cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Wypadnięcie plomby może przysporzyć nam dużo stresu. Szybka pomoc stomatologiczna jest w tym przypadku priorytetem, ponieważ brak plomby może spowodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, nawet w momencie, gdy w zębie została całkowicie wyleczona próchnica. Jakie kroki podejmuje dentysta, gdy z zęba wypadnie plomba i dlaczego nie powinniśmy zbyt długo zwlekać z wizytą u specjalisty?

Wypadnięcie plomby – jakie kroki podejmuje stomatolog?

Wstawianie plomb to ważny element leczenia stomatologicznego w przypadku próchnicy. Należy jednak mieć świadomość tego, że po pewnym czasie plombę trzeba wymieniać. Oczywiście stosowane wypełnienie może przetrwać bardzo długi czas, ale przyjdzie w końcu taki moment, że trzeba będzie je wymienić na nowe.

Pierwszym krokiem, jaki wykonuje dentysta Wrocław w przypadku, gdy pacjentowi wypadnie plomba jest dokładny przegląd zęba i ocena, w jakim stanie się on znajduje. Jeżeli w zębie nie rozwija się próchnica, stomatolog może go ponownie wypełnić.

Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy w zębie doszło do rozwoju próchnicy. Wtedy konieczne jest wdrożenie leczenia, a następnie jego ponowne wypełnienie. Niekiedy niezbędne jest również leczenie endodontyczne, gdy próchnica jest zaawansowana i doszło do poważnego zniszczenia zęba.

Kiedy plomba może wypaść?

Przyczyny wypadnięcia plomby mogą być różne. Często głównym powodem jest ugryzienie czegoś twardego bądź żucie gum. Ponadto do utraty plomby przyczynia się również zła higiena jamy ustnej i bruksizm.

W przypadku złej higieny jamy ustnej często dochodzi do rozszczelnienia plomby, rozwoju próchnicy, co oprócz wypadnięcia plomby powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Nawet najlepiej założone wypełnienie może wypaść i nie musi być to wina stomatologa. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się bardzo często.

Wypadnięcie plomby – dlaczego nie należy zwlekać z wizytą u dentysty?

Jeżeli plomba wypadnie nie można zwlekać z wizytą u dentysty. Odkładanie wizyty na później może spowodować, że ząb będzie wymagał przeprowadzenie leczenia, w tym również zabiegu endodontycznego.

Brak plomby może doprowadzić również do dolegliwości bólowych, co w wielu przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie pacjentów. Leki przeciwbólowe to tylko chwilowe rozwiązanie, a więc powinna być to tylko pomoc doraźna na czas czekania na wizytę u dentysty. W niektórych sytuacjach może pojawić się opuchlizna, co jest wskazaniem do leczenia antybiotykiem.

Może spodobać Ci się również:

photo 1520607162513 77705c0f0d4aixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Headhunter – kto to jest i jak wykonuje swój zawód?

1 marca 2022

Znalezienie specjalisty stanowi problem dla pracodawców niezależnie od czasów. Nawet przy dużym bezrobociu takiego pracownika nie jest łatwo znaleźć. Pracodawca nie może liczyć tylko i wyłącznie na odzew wynikający z…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady