Co to jest obrabiarka cnc? Jak działa? Sprawdź, co warto wiedzieć
Nie ma przesady w stwierdzeniu, że obrabiarki sterowane numerycznie zrewolucjonizowały przemysł. Dzięki nim skraca się czas pracy, poprawia się bezpieczeństwo załogi, a co najważniejsze – uzyskujemy metalowe elementy wykonane z najwyższą precyzją!
Obrabiarki CNC – jak wyglądają?
Maszyny do obróbki skrawaniem to solidne urządzenia o większych gabarytach, które różnią się swoją konstrukcją w zależności od tego, czy mówimy o tokarce, frezarce, centrum obróbkowym itd. Łączy je zasada działania oparta na komputerowym wspomaganiu, dzięki któremu maszyny potrafią szybko powielać identyczne elementy czy wycinać w nich skomplikowane detale.
Najnowocześniejsze obrabiarki CNC są wyposażone w napędy znanych na całym świecie firm, potrafią łączyć wiele funkcji w jednym urządzeniu i pracować bezawaryjnie przez długi czas. Urządzenia do obróbki skrawaniem są wykorzystywane w mniejszych i większych zakładach, pomagają zautomatyzować produkcję i ograniczyć koszty.
CAM, CAD i CNC
Sercem każdej obrabiarki CNC jest mikrokomputer, który – odpowiednio zaprogramowany – zawiaduje całym procesem, ograniczając możliwość ludzkiego błędu i ryzyko wypadku przy pracy. Etap przygotowania do obróbki obejmuje utworzenie projektu, najczęściej w programie CAM, integrującym fazę planowania z fazą wytwarzania. Program ten na podstawie rysunku 2D lub 3D tworzy ścieżki, po których prowadzone będą narzędzia – frezy, noże tokarskie itp. Bryły elementów przeznaczonych do obróbki projektuje się z kolei w systemie CAD.
W kolejnym kroku przekłada się projekt na język obrabiarek CNC. Od tego momentu sprawa wygląda dużo prościej, ponieważ cały skomplikowany proces powierzamy maszynie. Efekt? Idealne odwzorowanie „papierowych” założeń w postaci serii identycznych, precyzyjnie wykonanych elementów!
Obrabiarki CNC – plusy i minusy
Tak jak w przypadku każdego urządzenia, obrabiarka CNC ma swoje zalety i wady. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej: odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów, szybkość wykonania, możliwość zintegrowania kilku procesów w jednym cyklu pracy, ochrona pracowników, bardziej ekonomiczne gospodarowanie materiałem…
Do wad zaliczyć można stosunkowo wysoki koszt zakupu obrabiarki CNC czy konieczność szkoleń z zakresu programowania. Maszyna może też ulec awarii, z którą poradzą sobie wyłącznie wykwalifikowani serwisanci. Wiadomo jednak, że urządzenia wspomagane komputerowo są nieporównywalnie lepsze od tradycyjnych tokarek czy szlifierek.
Może spodobać Ci się również:
Poszukiwanie mieszkania dla dużej rodziny to zadanie wymagające uwagi i staranności. W szczególności, gdy rozważamy zakup mieszkania nowego, istotne jest zwrócenie uwagi na inwestycje deweloperskie i na to, jak są…
Czytaj więcej