sobota, 04 grudnia 2021r.

Co to jest planowanie podatkowe i kiedy warto je stosować?

unnamed file 2

Podatków nie da się uniknąć. Trzeba je płacić, choć często ich wysokość może przestraszyć. Szczególnie, w przypadku prowadzenia małej działalności gospodarczej, ilość i wysokość opodatkowania przysparza przedsiębiorcom sporo stresu.

Jednakże, jasno trzeba powiedzieć, że nie ma przepisu, który nakazywałby płacenie podatków w pełnej wysokości. Zatem optymalizacja podatków i odpowiednio przygotowane planowanie podatkowe mogą skutecznie pomóc w obniżeniu kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa.

Optymalizacja, to nie unikanie podatków

Jest zasadnicza różnica miedzy płaceniem mniejszych podatków, a ich unikaniem. Wykorzystanie ulgi podatkowej, czy zmiana stanu prawnego firmy, jak np. przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową jest działaniem w pełni dozwolonym. Dopiero próba całkowitego unikania należności do urzędu skarbowego jest nielegalna.

Przykładem niedozwolonych działań może być sztuczne wykazywanie cen zakupu towarów, które służy unikaniu opodatkowania. Obowiązujące przepisy jasno określają, każde działanie mające charakter sztucznego powodowania kosztów w firmie jest nielegalne. Z kolei zmiana prawna spółki jest w każdym elemencie zgodna z przepisami i ma charakter naturalny. W związku z tym jest w pełni dozwolona.

Ulgi podatkowe, czy można z nich w pełni korzystać?

Korzystanie z ulg podatkowych jest w pełni leganie i często pomaga zbilansować budżet. Ulgi są przewidziane w przepisach prawa podatkowego, a zatem nie mogą być z nimi sprzeczne. Umiejętne z nich korzystanie pozwala nie tylko na optymalizację przychodów, ale również na odpowiednie wydatkowanie środków.

Dobry plan podatkowy zakłada wszystkie elementy, które pozwalają zgodnie z prawem zmniejszyć obciążenia fiskalne. Korzystając z usług dobrego doradcy finansowego właściciel firmy może być pewien, że koszty się zmniejszą, ale wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Profesjonalista będzie najlepiej wiedział kiedy i jakie ulgi podatkowe zastosować.

Plany podatkowe i dobra optymalizacja wydatków

Chcąc poprawić kondycję firmy przedsiębiorca najbardziej liczy na ograniczenie właśnie obciążeń fiskalnych. W tej materii niestety, czasem błędnie podejmuje decyzje i może ponieść poważne konsekwencje. Działalność gospodarcza to szereg czynności, które muszą być zgodne z prawem i nie warto samemu zarządzać nią bez doświadczonego doradcy.

Zaufany człowiek, znający się na przepisach pomoże zoptymalizować wydatki i uruchomić mechanizmy pozwalające na uzyskanie większego zysku. W kwestii podatków będzie ostrożny, ale dobrze rozeznany w tym temacie, a to pozwoli na efektywne działanie przedsiębiorstwa.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Jak urządzić funkcjonalnie małą łazienkę z toaletą?

1 maja 2021

Urządzanie małego mieszkania wiąże się z umiejętnością dobrego planowania i projektowania przestrzennego. Szczególnie istotne to jest, gdy w grę wchodzi mała łazienka i jeszcze mniejsza toaleta. Wówczas istotne jest zagospodarowanie…

Czytaj więcej