Co to jest skrawanie? Jakie urządzenia umożliwiają przeprowadzenie tego rodzaju obróbki?
Skrawanie to określenie często używane w zakładach produkcyjnych, gdzie do pracy wykorzystywane są urządzenia CNC. Oczywiście w branży CNC można spotkać się z wieloma różnymi pojęciami, jednak skrawanie należy do najpopularniejszych. Czym więc jest skrawanie, na czym polega i na jakich maszynach może być przeprowadzane?
Skrawanie – co oznacza?
Proces nazywany skrawaniem to usuwanie nadmiaru materiału w celu uzyskania konkretnych części zgodnych z określonymi wymaganiami. Aby usunięcie niepotrzebnego materiału było w ogóle możliwe konieczne jest zastosowanie tutaj odpowiednich urządzeń.
Można w tym celu użyć też narzędzi ręcznych, jednak w przypadku prac wykonywanych w zakładach produkcyjnych stosuje się wyspecjalizowane urządzenia. Usuwany naddatek materiału w trakcie obróbki zamieniany jest na wióry.
Skrawaniu można poddawać stal, aluminium, żeliwo, mosiądz, miedź, tworzywa sztuczne, kamień, a nawet szkło. Prace polegające na skrawaniu wymagają dużo uwagi ze strony operatora i wiedzy, aby prace były wykonane zgodnie z najwyższymi standardami.
Jakie urządzenia umożliwiają przeprowadzenie obróbki skrawania?
Skrawanie to proces, który można przeprowadzić na urządzeniach takich jak szlifierki, tokarki, frezarki itp. Warto dodać, że w przypadku wykonywania większej ilości prac świetnie sprawdzają się centra obróbcze CNC. Połączonych jest tu kilka maszyn, a więc nie ma potrzeby kupowania oddzielnych urządzeń.
Dzięki temu sprzęt zajmuje znacznie mniej miejsca i daje dużo więcej możliwości. Konkretne urządzenie zawsze, powinno być dospawane do potrzeb i zakresu prac, jakie będą wykonywane. Zoptymalizowanie procesu skrawania, tak aby osiągnąć, jak najlepsze efekt, czy krótki czas pracy to niezwykle istotna kwestia dla każdego zakładu produkcyjnego działającego na szeroką skalę.
Dlaczego urządzenia CNC to najlepszy wybór?
Urządzenia sterowne numerycznie w przeciwieństwie do tradycyjnych obrabiarek dają dużo więcej możliwości, jeżeli chodzi o obróbkę. Poza tym takimi maszynami steruje się za pomocą komputera, a więc każdy ruch jest tutaj zaprogramowany, dzięki czemu ryzyko błędu jest naprawdę małe.
Nowoczesne urządzenia zmniejszają również czas pracy i odciążają operatorów z niektórych czynności. Należy oczywiście wiedzieć, że wciąż konieczna jest tu wymiana zużytych narzędzi, czy stały nadzór nad pracą obrabiarki. Kupując maszynę obróbczą do zakładu, trzeba postawić na jej jakość i niezawodność, żeby jej działanie i obróbka były na wysokim poziomie.
Może spodobać Ci się również:
Ból kręgosłupa to niewątpliwie zmora dzisiejszych czasów. Według badań, aż 84% Polaków choć raz w życiu zmagało się z podobnym problemem. Wiele osób lekceważy tę przypadłość i nie jest świadoma,…
Czytaj więcej