sobota, 04 grudnia 2021r.

Co to jest spółka jednoosobowa? Czy taka forma działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem?

unnamed file 9

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej zawsze ma swoje wady i zalety. Obecnie wiele osób w różnych względów wybiera taką formę prowadzenia firmy. Warto, więc wiedzieć, czym dokładnie charakteryzuje się spółka jednoosobowa i dla kogo jest ona skierowana?

Czym jest spółka jednoosobowa?

Jak sama nazwa wskazuje spółka jednoosobowa, jest prowadzona wyłącznie przez jedną osobę. Jednak, co trzeba zrobić, aby móc założyć taką działalność gospodarczą? Osoby chcące założyć spółkę jednoosobową powinny wiedzieć, że może być nią spółka z o. o oraz spółka akcyjna.

Proces zakładania spółki jednoosobowej jest podobny do powstawania spółek o większej ilości osób. W każdym z tych przypadków najważniejsza jest rejestracja w KRS, ponieważ wtedy zgodnie z przepisami spółka zostaje utworzona.

Obecnie zakładanie działalności gospodarczej Kraków przez jedną osobę staje się coraz bardziej popularne ze względu na płynące z tego korzyści. Przyszli przedsiębiorcy chcą, aby ich biznes dobrze prosperował oraz w razie problemów ryzyko było mniejsze, niż w przypadku innej formy działalności gospodarczej.

Wady i zalety spółki jednoosobowej

Jeżeli podejmiemy decyzję o tym, że chcemy założyć spółkę jednoosobową, warto wiedzieć, jakie wady i zalety ma taka forma działalności. Jak już zostało wcześniej wspomniane, spółka jednoosobowa wiąże się z mniejszym ryzykiem biznesowym. Jednak tutaj należy wymienić również wady, które niekiedy mogą powodować problemu już podczas zakładania spółki.

Często niezbędne okazuje się powołanie pełnomocnika do dokonywania pewnych czynności prawnych, ponieważ jeden wspólnik nie jest uprawniony do wykonywania niektórych czynności prawnych. Co więcej, przedsiębiorca będzie musiał również odprowadzać podatek ZUS, co ma wpływ na sytuację finansową firmy.

Poza tym mamy także do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. Osoby chcące założyć taką spółkę, zanim przystąpią do jej rejestracji, muszą dokładnie przemyśleć, czy taka działalność będzie dla nich odpowiednia.

Spółka jednoosobowa – dla kogo?

Jednoosobową spółkę może założyć jedna osoba, ale czy istnieją tutaj konkretne wymagania dotyczące takiej osoby? Ten rodzaj działalności zakładany jest nie tylko przez osoby fizyczne, ponieważ równie dobrze założycielem może być także osoba prawna.

Każdy ma możliwość rejestracji spółki jednak ważne jest, aby dokonać wyboru, który będzie najkorzystniejszy zarówno pod względem finansowym, jak i prowadzenia takiego przedsiębiorstwa. Dobra decyzja z pewnością spowoduje, że w przyszłości będziemy mieli dobrze rozwijającą się firmę.

Może spodobać Ci się również:

Mięso na pizzy - kurczak, pepperoni czy może salami? Jaki dodatek wybrać?

Mięso na pizzy – kurczak, pepperoni czy może salami? Jaki dodatek wybrać?

26 września 2019

Pizza to danie, które smakuje wyśmienicie niemalże z dowolnym składnikiem. Pizzerie oferują nam różnego rodzaju kompozycje, które z pewnością przypasują każdemu, niezależnie od jego preferencji kulinarnych. Dzisiaj na tapetę weźmiemy…

Czytaj więcej