Co wiemy o headhunterach? Czy warto aplikować na sto stanowisko?
Headhunterzy to nowi, lepsi rekruterzy? Nie do końca. Stanowisko headhuntera wiąże się z większą odpowiedzialnością za pomyślny przebieg rekrutacji.
Na czym polega praca headhuntera?
Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi posiadać ogromną wiedzę o branży, do której rekrutuje. To od jej umiejętności zależy pomyślny dla firmy proces rekrutacji. To właśnie ona wybiera odpowiednich specjalistów, których poszukuje firma, dla której pracuje.
Praca headhuntera jest całkowicie zdalna, ale osoba na tym stanowisku musi liczyć się z pracą w nietypowych godzinach, dostosowanych do możliwości odbycia rozmowy przez potencjalnego kandydata.
Zdarza się, że jednego dnia pracuje w standardowych godzinach, aby następnego odbyć spotkanie rekrutacyjne ze specjalistą o 21:00. Taki tryb pracy nie każdemu odpowiada, jest też obciążający psychofizycznie.
Aby przeprowadzać udane procesy rekrutacji, jako headhunter musisz znać specyfikę swojej branży i dokładnie wiedzieć, jakie są potrzeby firmy, dla której rekrutujesz. To od Twoich możliwości zależy, czy firma zatrudni specjalistę, który swoją pracą znacząco poprawi, któryś jej procesów.
Standardowa ścieżka pracy jako headhunter jest identyczna, jak specjalisty HR. Rozbieżności pojawiają się dopiero od pewnego momentu, w którym nabędziesz odpowiednich umiejętności i wiedzy, by przeprowadzać rekrutację samodzielnie.
Headhunter — ile zarabia?
Ze względu na spore obciążenie w pracy, headhunterzy mają zarobki na poziomie specjalistów HR, plasujące się pomiędzy 4000-5000 zł. Oczywiście, wiele zależy od formy umowy i firmy, dla której pracują. Najczęściej headhunter jest zatrudniany przez konkretną firmę jako osoba zewnętrzna, zajmująca się rekrutacją specjalistów na wybrane stanowiska. Rzadziej praktykowane jest zatrudnianie headhuntera w wewnętrznej strukturze firmy.
Gdzie headhunterzy szukają kandydatów?
Najczęściej na LinkedIn. Opracowują odpowiednie oferty, by przekonać potencjalnego kandydata, aby zmienił pracę i podjął nową, na korzystniejszych warunkach. Jeśli chcesz pracować w zawodzie headhuntera, musisz opanować do perfekcji język korzyści oraz sztukę prowadzenia negocjacji.
Często też posiłkują się w swojej pracy bazami CV kandydatów, którymi dysponuje konkretna firma. Najczęściej jednak korzystają z samodzielnego wyszukiwania odpowiednich osób, czy to za pośrednictwem mediów społecznościowych, czy wspomnianego wcześniej Linkedlna.
Zdarza się też, że headhunterzy w pierwszym kontakcie decydują się na przedstawienie oferty telefonicznie, obecnie jednak najczęstszym kontaktem jest kontakt online.
Może spodobać Ci się również:
Spawanie aluminiowych elementów, może wywołać komplikacje u mniej doświadczonych pracowników. To delikatny metal, który ma niską temperaturę topnienia, przez co staje się zbyt plastyczny podczas obróbki. Wbrew pozorom, spawanie aluminium…
Czytaj więcej