Czym są studia licencjackie, a czym magisterskie? Jakie są różnice pomiędzy tymi studiami?

Wybór studiów nie zawsze jest prostym zadaniem. Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj mamy do wyboru wiele kierunków, a jak wiadomo wybór konkretnego kierunku, przełoży się bezpośrednio na wykonywaną przez nas w przyszłości pracę. Przeglądając ofertę uczelni bardzo często, można się natknąć na określenie studiów licencjackich i magisterskich. Poznaj różnice pomiędzy tymi studiami i dowiedz się, kiedy możesz je wybrać.
Studia licencjackie – nauka dla studentów rozpoczynających studia na uczelni wyższej
Studia licencjackie to nauka trwająca 3 lata, a studia inżynierskie licencjackie 3.5 roku, dające już wykształcenie wyższe. Po ukończeniu wybranego przez siebie kierunku student uzyskuje dyplom licencjacki. Ukończenie studiów I stopnia uprawnia studenta do wykonywania pracy związanej z ukończonym kierunkiem.
Studenci mają do wyboru studia licencjackie dzienne oraz zaoczne (niestacjonarne). W przypadku tych pierwszych zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Natomiast studia niestacjonarne realizowane są w weekendy – najczęściej co drugi weekend.
Są to pierwsze studia, z jakimi spotykają się studenci, chcący się uczyć na uczelni wyższej. Ukończenie tych studiów daje możliwość dalszego kształcenia się studenta, w tym samym bądź innym kierunku na studiach magisterskich, czy podyplomowych. Warto mieć na uwadze, że studia podyplomowe można rozpocząć już po ukończeniu studiów I stopnia.
Studia magisterskie – nauka, która pozwoli Ci zwiększyć swoje kwalifikacje
Studia magisterskie to studia II stopnia, które trwają 2 lata. W przypadku kierunków inżynierskich magisterskich czas ten skraca się do 3 semestrów, czyli 1.5 roku. Warunkiem wyboru studiów magisterskich są studia licencjackie. Tutaj również studia te mogą być prowadzone w formie dziennej i zaocznej.
Studia te zwiększają kwalifikacje studentów, którzy mogą liczyć na zdecydowanie lepsze stanowisko pracy po ukończeniu uczelni. Mogą oni także dalej kontynuować naukę.
Studia jednolite magisterskie – o co tu chodzi?
Studia jednolite magisterskie trwają 5 lat. Są kierunki, gdzie nie możesz ich rozdzielić na studia licencjackie i magisterskie, a musisz ukończyć je razem – jednolicie. Do takich kierunków zaliczamy: fizjoterapię, prawo, weterynarię, psychologię, farmację itp.
Po ukończeniu tych studiów student otrzymuje tytuł magistra. Aby jednak uzyskać kwalifikacje, należy zdać egzaminy i przygotować pracę dyplomową. Wiele kierunków, ale też trybów, w jakich można studiować, umożliwia zdobycie takich kwalifikacji, które nas interesują i odpowiadają naszym wymaganiom.
Może spodobać Ci się również:
Tynkowanie natryskowe jest powszechną metodą nakładania zapraw tynkarskich na powierzchnie ścian. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób, decyduje się na takie rozwiązanie. Co ważne, taka metoda nakładania tynków, wpływa…
Czytaj więcej