Czym są zielone ściany? Definicja, korzyści, design i wszechobecna zieleń
Zielone ściany coraz bardziej stają się rosnącym nowym trendem środowisk budowlanych w ostatnich latach. Włączenie żywej natury do środowiska miejskiego nie tylko wygląda znacznie bardziej zachęcająco, ale ma również wiele innych zalet.
Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wolnostojące lub przymocowane do ściany, ogrody wertykalne sprawdzają się w każdej okoliczności. Jak dokładnie powstają zielone ściany i jak odróżnić różne typy – o tym opowiadamy poniżej!
Najprostsza definicja zielonej ściany
Zielone ściany to pionowe konstrukcje, które składają się z różnych rodzajów roślin i są często sadzone w podłożu z gleby, kamienia lub wody. Jeżeli ogród wertykalny zawiera żywe rośliny, musi być wyposażony w odpowiedni system nawadniający. Można też wybrać lżejszą wersję zielonej ściany, złożoną ze sztucznej roślinności.
Ogrody wertykalne dzielimy na zewnętrzne oraz wewnętrzne. W przypadku tych pierwszych w domowym użytku zdają egzamin jako balkonowa lub tarasowa zielona ściana pionowa. Natomiast we wnętrzach jest to niezwykły element dekoracyjny.
Zalety zielonej ściany pionowej
Pionowe, zielone ogrody często wyglądają podobnie do naturalnych, porastających stare rezydencje roślinnych ścian, ale służą bardziej celom dekoracyjnym. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii konstrukcje są na tyle wytrzymałe, a rośliny tak pięknie osadzone, że zielona ściana jest niebywałym i zdrowym dla człowieka elementem natury w miejskim środowisku.
Oprócz wizualnych i biofilnych korzyści ogrody wertykalne mają też praktyczne zalety. Inteligentne i aktywne zielone ściany mogą wpływać na oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Wybór zielonej ściany do mocno nasłonecznionego pokoju zapewni przyjemny chłód latem, a w zimie wewnętrzny ogród wertykalny wpłynie na lepsze zachowanie ciepła w domu. To zalety, jedne z wielu, które powodują coraz większa popularność takiego rozwiązania nawet w małych mieszkaniach.
Korzyści zielonej ściany dla człowieka
Zielone ściany mogą uczynić nas szczęśliwszymi i bardziej produktywnymi, ponieważ odwołują się do naszej wrodzonej potrzeby przebywania w otoczeniu natury. Wprowadzanie naturalnych elementów do miejsc, w których nie można ich ogólnie zobaczyć, poprawia nasz nastrój, czyniąc nas bardziej czujnymi i optymistycznymi. Pojęcie to znane jest również jako biofilia.
Badania wykazały również, że natura może zmniejszyć negatywne zachowania, takie jak agresja i lęk. Co więcej, stwierdzono, że związek z naturą zmniejsza stres i niweluje zmęczenie psychiczne, a tym samym warto ścianę zieleni zastosować w każdej osobistej przestrzeni.
Może spodobać Ci się również:
Któż z nas nie zachwyca się spoglądając na dzieła wybitnych mistrzów malarskich? Ale czy mogłyby one powstać, gdyby nie pędzel? Czy Rafael byłby w stanie stworzyć słynną Szkołę Ateńską, bez…
Czytaj więcej