niedziela, 14 sierpnia 2022r.

Jakie wymogi muszą spełniać kaski ochronne?

Jakie wymogi muszą spełniać kaski ochronne?

Kask to jeden z najskuteczniejszych środków ochrony podczas prac w niebezpiecznych warunkach. Chroni on głowę przed spadającymi przedmiotami czy przed uderzeniem głową o podłoże w przypadku upadku. Aby jednak kask ochronny mógł pełnić swoje zadanie, musi on spełniać określone wymogi i normy.

Budowa kasku ochronnego

W przypadku pracy w trudnych i niebezpiecznych warunkach koniecznym jest stosowanie odzieży roboczej i ochronnej, jak kask. Składa się on z kilku istotnych elementów. Wśród nich wymienić można skorupę, więźbę, pas główny, zaczep pasa podbródkowego oraz zaczep pasa więźby. Skorupa nadaje kaskowi określony kształt. Jej zadaniem jest przyjęcie na siebie ewentualnego uderzenia. Innymi słowy – skorupa absorbuje jego energię. Chroni także głowę przed kontaktem z ostrymi przedmiotami. Skorupa wykonywana jest z ABS, polietylenu bądź laminatów poliestrowo-szklanych.

Stan techniczny kasków ochronnych

Wszystkie artykuły BHP wymagają systematycznej kontroli stanu technicznego – tak jest również w przypadku kasków ochronnych. Do kontroli stanu technicznego zobowiązany jest zawsze pracodawca. Odbywa się ona na dwóch poziomach. Po pierwsze, kask zawsze musi być sprawdzony bezpośrednio przed jego użyciem. Po drugie, muszą być badane okresowo przez osobę posiadającą do tego odpowiednie uprawnienia. Bardzo ważny jest tu poziom pierwszy, gdyż pozwala na bieżące wychwycenie ewentualnych uszkodzeń.

Wymagania dla kasków ochronnych

Środki ochrony osobistej muszą spełniać określone wymagania. W przypadku przemysłowych kasków ochronnych muszą one spełniać normę PN-EN 397, która oznacza, że produkt skutecznie chroni głowę przed spadającymi przedmiotami.

Wśród kasków przemysłowych wyróżnić można także kaski lekkie. Te spełniać muszą normę PN-EN 812 i mają za zadanie chronić głowę pracownika przed uderzeniem w twarde i nieruchome przedmioty.

Na rynku dostępne są także kaski elektroizolacyjne. W tym przypadku spełniona musi być norma PN-EN 50365. Kaski te chronią pracownika przed ewentualnym porażeniem prądem. Wykorzystywane są do prac przy instalacjach niskiego napięcia.

Szczególnym rodzajem produktów są kaski przeznaczone dla alpinistów. Muszą one spełniać normę PN-EN12492. Każda z tych norm określa także możliwy czas eksploatacji produktu. Po jego upływie musi on być koniecznie wymieniony na nowy. W innym przypadku może nie chronić skutecznie głowy pracownika.

Może spodobać Ci się również:

Jak produkuje się szklane butelki?

Jak produkuje się szklane butelki?

24 lipca 2020

Aby móc wyprodukować szklane butelki konieczne jest zastosowanie specjalnej mieszaniny surowcowej. Ta wytwarzana jest w procesie topienia. Wszystko to odbywa się wedle ścisłej procedury. Mieszanina surowcowa dostarczana jest do maszyn…

Czytaj więcej