niedziela, 02 kwietnia 2023r.

Czym są zielone ściany? Definicja, korzyści, design i wszechobecna zieleń

photo 1525351549016 1ddd272c8315cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxncmVlbiUyMHdhbGwlMjBwbGFudHN8ZW58MXwwfHx8MTY2NDgxNzk4NAixlibrb 1.2.1q80w1080

Zielone ściany coraz bardziej stają się rosnącym nowym trendem środowisk budowlanych w ostatnich latach. Włączenie żywej natury do środowiska miejskiego nie tylko wygląda znacznie bardziej zachęcająco, ale ma również wiele innych zalet.

Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, wolnostojące lub przymocowane do ściany, ogrody wertykalne sprawdzają się w każdej okoliczności. Jak dokładnie powstają zielone ściany i jak odróżnić różne typy – o tym opowiadamy poniżej!

Najprostsza definicja zielonej ściany

Zielone ściany to pionowe konstrukcje, które składają się z różnych rodzajów roślin i są często sadzone w podłożu z gleby, kamienia lub wody. Jeżeli ogród wertykalny zawiera żywe rośliny, musi być wyposażony w odpowiedni system nawadniający. Można też wybrać lżejszą wersję zielonej ściany, złożoną ze sztucznej roślinności.

Ogrody wertykalne dzielimy na zewnętrzne oraz wewnętrzne. W przypadku tych pierwszych w domowym użytku zdają egzamin jako balkonowa lub tarasowa zielona ściana pionowa. Natomiast we wnętrzach jest to niezwykły element dekoracyjny.

Zalety zielonej ściany pionowej

Pionowe, zielone ogrody często wyglądają podobnie do naturalnych, porastających stare rezydencje roślinnych ścian, ale służą bardziej celom dekoracyjnym. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii konstrukcje są na tyle wytrzymałe, a rośliny tak pięknie osadzone, że zielona ściana jest niebywałym i zdrowym dla człowieka elementem natury w miejskim środowisku.

Oprócz wizualnych i biofilnych korzyści ogrody wertykalne mają też praktyczne zalety. Inteligentne i aktywne zielone ściany mogą wpływać na oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Wybór zielonej ściany do mocno nasłonecznionego pokoju zapewni przyjemny chłód latem, a w zimie wewnętrzny ogród wertykalny wpłynie na lepsze zachowanie ciepła w domu. To zalety, jedne z wielu, które powodują coraz większa popularność takiego rozwiązania nawet w małych mieszkaniach.

Korzyści zielonej ściany dla człowieka

Zielone ściany mogą uczynić nas szczęśliwszymi i bardziej produktywnymi, ponieważ odwołują się do naszej wrodzonej potrzeby przebywania w otoczeniu natury. Wprowadzanie naturalnych elementów do miejsc, w których nie można ich ogólnie zobaczyć, poprawia nasz nastrój, czyniąc nas bardziej czujnymi i optymistycznymi. Pojęcie to znane jest również jako biofilia.

Badania wykazały również, że natura może zmniejszyć negatywne zachowania, takie jak agresja i lęk. Co więcej, stwierdzono, że związek z naturą zmniejsza stres i niweluje zmęczenie psychiczne, a tym samym warto ścianę zieleni zastosować w każdej osobistej przestrzeni.

Może spodobać Ci się również:

Jaki płyn do prania dla dzieci? Jak uniknąć reakcji alergicznych?

Jaki płyn do prania dla dzieci? Jak uniknąć reakcji alergicznych?

1 stycznia 2021

Pielęgnacja dzieci wymaga naszej szczególnej uwagi. Spowodowane jest to delikatną skórą, która zazwyczaj jest skłonna do podrażnień. Oprócz stosowania odpowiednich żeli do mycia czy balsamów dla powinniśmy pomyśleć również nad…

Czytaj więcej