Dlaczego szczeniak jest agresywny? W jaki sposób radzić sobie z agresją u psa?
Wychowanie szczeniaka wymaga od jego właściciela dużo pracy oraz cierpliwości. Zmiana otoczenia to dla małego psa ogromny stres, co oznacza, że początki mogą nie być łatwe. Jednym z problemów, z jakimi spotykają się właściciele szczeniaków, jest agresja czworonoga. Czym dokładnie jest spowodowane takie zachowanie i jak postępować, jeżeli zauważymy, że nasz pies staje się agresywny?
Agresywny szczeniak – powody
Agresja u szczeniaka zawsze jest spowodowana czymś konkretnym. Niestety tutaj powodów może być wiele, dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie sami wywnioskować, co powoduje agresję u psa. Często takie zachowanie ma związek z nowym miejscem, w jakim znajduje się pies.
Co więcej, małe psy mogą w ten sposób bronić również jedzenia lub reagować na ból, co może być spowodowane różnymi chorobami. Oprócz tego agresję może wywołać także niewłaściwe zachowanie człowieka, a dokładniej nieodpowiednie podejście do psa.
W momencie, kiedy u naszego szczeniaka zauważymy jakiekolwiek zachowania, gdzie będzie pojawiać się agresja warto udać się do specjalisty. Weterynarz Lublin dzięki dokładnemu zbadaniu psa będzie mógł określić, czy agresja nie jest spowodowana problemami zdrowotnymi. Tutaj możemy też liczyć na podpowiedzi, co do opieki na takim szczeniakiem.
W jaki sposób uspokoić agresywnego szczeniaka?
Osoby, które mają do czynienia z agresywnym psem z pewnością, zastanawiają się, w jaki sposób stłumić agresję? Jednym ze sposobów jest zwiększona aktywność fizyczna. Długie spacery oraz zabawa z pupilem powinny pomóc w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z agresywnym psem.
Aby pies zrozumiał, że niektóre jego zachowania są niewłaściwe, należy wprowadzić nagradzanie. Dzięki temu zwierze nauczy się, że dobre zachowanie jest korzystniejsze, niż agresja. Oczywiście proces ten wymaga dużo pracy i wysiłku ponieważ, aby czegokolwiek nauczyć psa potrzeba czasu.
Jak zachowuje się agresywny pies?
Agresja u psa może objawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęstszym z nich jest warczenie, ale nie jest to jedyne zachowanie, które oznacza agresję u psa. Niekiedy agresję można rozpoznać też po napięciu mięśni i pozycji czworonoga.
W przypadku szczeniaków takie zachowanie nie jest groźne dla człowieka. Jednak jeżeli chodzi o dorosłe psy takie zachowanie nie powinno być w ogóle akceptowane przez opiekuna, z racji tego, że dorosły pies jest bardziej groźny i niebezpieczny w porównaniu do szczeniaka.
Może spodobać Ci się również:
Archiwizowanie dokumentów to ważna czynność wykonywana w każdej firmie. Duża ilość dokumentów generowana każdego dnia wymaga odpowiedniego uporządkowania, zabezpieczenia i przechowywania przez określony czas. Chociaż zarządzanie dokumentami może wydawać się…
Czytaj więcej