czwartek, 25 lipca 2024r.

Gdzie można wykonać nadruki na szkle? Sprawdź jak zrobić takie dekoracje

Gdzie można wykonać nadruki na szkle? Sprawdź jak zrobić takie dekoracje

Oprócz etykiet, producenci szklanych opakowań, bardzo często przygotowują specyficzne nadruki również bezpośrednio na powierzchni naczynia. Dzięki różnorodnym możliwościom jest to możliwe, a koszty operacji mogą być niskie. Jedną z metod wykonania nadruków przemysłowych oraz innych motywów jest zastosowanie sitodruku. To technika ułatwiająca przygotowanie powierzchni dużych partii wyrobów szklanych. Jak działa w praktyce?

Co można stworzyć wykorzystując sitodruk?

Dzięki zastosowaniu specyficznych siatek da się przygotować prostsze jak i bardziej rozbudowane kompozycje. Najczęściej metoda używana jest do stworzenia nadruków przemysłowych, które w sposób szybki przenoszone są na powierzchnię naczynia.

Sitodruk służy zwykle do wykonania monochromatycznych odbitek lub pojedynczych motywów barwnych na określonym fragmencie naczynia. Technika świetnie uzupełniana jest poprzez zastosowanie innych metod, takich jak matowienie, sitodruk butelek złote i platyną oraz metalizację.

Zasada działania sitodruku

W początkowej fazie przygotowuje się projekt nadruku. Współcześnie do tego stosowane jest odpowiednie oprogramowanie komputerowe, które umożliwia dokładne zaznaczenie najmniejszych detali.

Później wykonywana jest forma. Na specjalny wzorzec nakłada się specjalną siatkę wraz z folią światłoczułą. Poprzez naświetlanie, emulsja w niej zawarta częściowo wypełnia oczka elementu, przez co stają się one nieprzepuszczalne.

Tak przygotowaną formę przykłada się do powierzchni wyrobu i poprzez wtłoczenie farby przez siatkę odbija się określony obraz. Warto dodać, że raz utworzony wzorzec może posłużyć do wykonania setek odbitek, co znacznie skraca czas dekoracji szklanych naczyń. Aby wzmocnić efekt, niekiedy są one ponownie podgrzewane. Do stworzenia unikalnych kompozycji wykorzystuje się również zdobienie butelek złotem i platyną, których to związki przetłacza się przez siatkę w trakcie sitodruku.

A inne metody zdobienia?

Obecne technologie, dają dekoratorom butelek spory wachlarz możliwości. Nie tylko dzięki tradycyjnemu malowaniu można przygotować idealną powierzchnię naczynia. W niektórych projektach nie wystarcza też sam sitodruk. Metale szlachetne naniesione na szkło, czy wykonanie chropowatej powierzchni mogą znacznie uatrakcyjnić wygląd naczynia.

Dobrą praktyką jest również łączenie kilku metod. Dzięki temu znacznie łatwiej można osiągnąć pożądany efekt oraz urozmaicić wygląd butelek. Dodatkowo efektowne skomplikowane motywy dekoracyjne staną się znacznie prostsze do naniesienia na surowiec.

 

 

Może spodobać Ci się również:

Polska krajem rozwijającego się przemysłu - między innymi dzięki firmie Uniserv

Uniserv – w trosce o środowisko

31 października 2019

Firma Uniserv w swoim działaniu łączy bogate, ponad 70-letnie, doświadczenie z innowacyjnym podejściem do technologii wykorzystywanych w przemyśle inżynieryjno-budowlanym. Kadra zajmująca się przygotowywaniem projektu, jest świadoma obecnych zmian w branży.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady