niedziela, 02 kwietnia 2023r.

Ile gwarancji daje deweloper? Czy zawsze możemy otrzymać gwarancję na mieszkanie?

photo 1582582621959 48d27397dc69cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMXwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxmbGF0c3xlbnwxfDB8fAixlibrb 1.2.1q80w1080

Deweloper to osoba, która jest odpowiedzialna za sprzedawane mieszkania. Zarówno sama budowa, jak i późniejsza sprzedaż to bardzo ważne czynności, które ostatecznie wpłyną na zadowolenie klienta. Jednak może się zdarzyć, że osoba kupująca nieruchomość odkryje pewne wady. Co należy zrobić w tej sytuacji i ile możemy uzyskać gwarancji na mieszkanie, które planujemy kupić?

Gwarancja na mieszkanie od dewelopera

Zakup mieszkania zawsze wiąże się z ogromnymi wydatkami. Oznacza to, że osoba, która nabywa nieruchomość oczekuje, aby wszystko było w stanie idealnym bez jakichkolwiek wad. Niestety pomimo przestrzegania wszelkich zasad podczas budowy i wykańczania mieszkań może się zdarzyć, że dojdzie do pewnych niedociągnięć.

Na szczęście kupujący jest w tej kwestii chroniony, a więc może w razie potrzeby skorzystać z tytułu rękojmi przez 5 lat. Czas ten liczony jest od momentu odbioru technicznego. W sytuacji, kiedy kupujący znajdzie wady, powinien poinformować o tym dewelopera.

Mieszkania Lublin rynek pierwotny zakupione od dewelopera są objęte rękojmią. Oczywiście jest to uregulowane odpowiednimi przepisami, dzięki czemu właściciele nieruchomości, powinni być spokojni, jeżeli chodzi o wystąpienie usterek.

Gwarancja, a rękojmia – co należy wiedzieć?

Nie należy mylić gwarancji na mieszkanie z rękojmią. W przypadku gwarancji nie zawsze możemy ją uzyskać od dewelopera, ponieważ nie każdy deweloper daje gwarancję na zakupione mieszkanie, co wpływa na niekorzyść przyszłego właściciela.

Oczywiście gwarancja nie jest tym samym, co rękojmia, gdyż w przypadku rękojmi deweloper odpowiada za wady. Jeżeli deweloper nie podejmie żadnych czynności mających na celu naprawę szkód, możemy żądać zwrotu kosztów, jakie ponieśliśmy naprawiając szkodę samodzielnie.

Dlaczego należy zgłaszać wady nowego mieszkania?

Jeśli w nowym mieszkaniu znajdziemy jakieś wady, które nie powinny się tam znaleźć należy, jak najszybciej zgłosić to deweloperowi, który ma obowiązek je naprawić. Wydatki związane z zakupem są na tyle duże, że nie powinniśmy ponosić dodatkowych kosztów dotyczących samodzielnego usunięcia usterki.

Poza tym takie wady mogą okazać się znacznie poważniejszym problemem niż nam się wydaje, więc w takiej sytuacji nie zawsze powinniśmy samem ingerować w naprawę. Deweloper musi w ramach gwarancji naprawić to, co zostało źle wykonane w czasie budowy lub wykończenia. Prace mające a celu usunięcie usterek muszą być wykonane z należytą starannością, ponieważ w przeciwnym razie właściciel mieszkania może ponownie zgłosić się z tym problemem do dewelopera.

Może spodobać Ci się również:

Jak odzyskać samochód po kradzieży?

Jak odzyskać samochód po kradzieży?

19 lipca 2020

Choć kradzieże samochodów nie są już tak częste jak jeszcze kilkanaście lat temu, to jednak wciąż się zdarzają. Wśród aut, które obecnie kradzione są najczęściej, są te wyposażone w system…

Czytaj więcej