poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Ile wizyt trwa leczenie kanałowe zęba? Co wpływa na czas leczenia kanałowego?

photo 1631596630738 1cdd73a06164cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDl8fGRlbnRpc3R8ZW58MXwwfHx8MTY2OTQ4NzYxNwixlibrb 4.0.3q80w1080

Leczenie endodontyczne to zabieg mający na celu ratowanie bardzo zniszczonego zęba. Konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu dotyczy zębów, gdzie zwykle oczyszczenie i założenie plomby jest niewystarczające. Jak długo trwa leczenie kanałowe i czy można uniknąć takiego zabiegu?

Leczenie kanałowe – ile wizyt?

Leczenie kanałowe to zabieg, który zazwyczaj wykonywany jest podczas jednej wizyty. Jest to bardzo optymistyczna wiadomość dla pacjentów, którzy nie przepadają za stomatologiem. Oczywiście ostateczny czas, jaki będzie potrzebny do przeprowadzenie takiego leczenia, zależy od stanu zęba, a więc jest to kwestia indywidualna.

Czas trwania jednego zabiegu może wynieść od 1 do 2 godzin. Ponadto leczenie uzależnione jest też od metody, jak wybierze stomatolog. W przypadku leczenia pod mikroskopem zabieg ten jest dużo dokładniejszy, dzięki czemu dentysta może dobrze oczyścić nawet bardzo zniszczonego zęba, przez co nie ma ryzyka wystąpienia powikłań.

Czy można uniknąć leczenia kanałowego?

Wiele osób liczy na to, że jak uda się do gabinetu dentystycznego, specjalista oczyści zęba i założy plombę. Oczywiście takie leczenie jest często wykonywane, jednak u pacjentów, którzy nie mają dużych ubytków w zębach i nie doszło do rozwoju próchnicy.

Jeżeli u kogoś występuje zaawansowana próchnica leczenie kanałowe, może okazać się niezbędne. Uniknięcie leczenia kanałowego jest możliwe, ale trzeba regularnie sprawdzać stan jamy ustnej. Jeśli będziemy pod stałą kontrolą stomatologa z pewnością nie dojdzie do rozwoju próchnicy, a więc leczenie kanałowe nie będzie tutaj konieczne.

Kiedy nie można przeprowadzić leczenia kanałowego?

Zabieg polegający na leczeniu kanałowym pozwala na uratowanie zębów, ale powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze może być przeprowadzony. Jednym z przeciwwskazań jest bardzo zniszczony ząb. Niestety nie wszystkie zęby kwalifikują się do takiego takiego zabiegu, co w konsekwencji prowadzi do konieczności usunięcia chorego zęba.

Poza tym problem z leczeniem kanałowy może wystąpić w momencie, gdy kanały są zakrzywione. Nawet jeśli dentysta zdecydowałby się na wykonanie takiego zabiegu pomimo istniejących przeciwwskazań leczenie, mogłoby okazać się nieskuteczne.

Leczenie kanałowe wbrew opiniom innych może być wykonywane u kobiet w ciąży oraz dzieci, które tego wymagają. W momencie, gdy dentysta stwierdzi, iż leczenie kanałowe jest konieczne nie należy podważać decyzji specjalisty.

Może spodobać Ci się również:

photo 1618498082410 b4aa22193b38cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2Mnx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Most protetyczny – jak wygląda? Czy most protetyczny to dobry wybór?

1 sierpnia 2023

Stomatologia to bardzo ważny aspekt, jeżeli chodzi o zdrowie jamy ustnej. Warto dodać, że stosowanie nowoczesnego sprzętu, narzędzi oraz technik leczenia sprawia, że zabiegi są bardziej komfortowe dla pacjentów oraz…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady