czwartek, 29 lutego 2024r.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Ogólnoświatowa pandemia sprawiła, że otaczająca rzeczywistość coraz bardziej się zmienia. Nie chodzi wyłącznie o codzienne nawyki czy obcowanie z ludźmi, ale także model pracy, a nawet samej rekrutacji. Niezwykle dużą popularnością cieszy się zdalne wykonywanie obowiązków oraz rekrutowanie nowych pracowników właśnie online, na portalu HR. To spora nowość dla wielu osób, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, która odbędzie się przez Internet.

Odpowiednie przygotowanie sprzętu oraz sprawdzenie połączenia

Jednym z największych wyzwań, a jednocześnie problemów, z jakimi zmagają się osoby zapraszane na rozmowy rekrutacyjne online, jest sprzęt elektroniczny, za pomocą którego odbędzie się rekrutacja. Nie da się ukryć, że nie każdy czuje się swobodnie w temacie obsługi laptopa i narzędzi audiowizualnych czy także komunikatorów internetowych. Jeśli chcemy zrobić dobre pierwsze wrażenie, warto sprawdzić z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, w jaki sposób odebrać połączenie, włączyć kamerę wraz z mikrofonem albo udostępnić ekran. Istotne jest także sprawdzenie czy wszystkie te udogodnienia działają poprawnie.

Upewnij się również wcześniej, że jakość połączenia internetowego jest wystarczająco dobra, aby nic nie zakłóciło spotkania. Oszczędzi Ci to stresu, niepotrzebnego zamieszania oraz sprawienia wrażenia osoby nieprofesjonalnej. Znajdź w mieszkaniu takie miejsce, gdzie Internet działa najlepiej. Jednocześnie poproś domowników, by na czas rozmowy nie obciążali sieci, np. przez oglądanie filmów online. Unikniesz niechcianych zakłóceń.

Cisza, spokój i porządek, czyli warunki domowe sprzyjające rekrutacji

Przychodząc na tradycyjną rozmowę rekrutacyjną, nie jesteśmy gospodarzami spotkania i nie musimy martwić się o przestrzeń, w której się ona odbywa. Jednak w nowych realiach, gdy rekrutacja odbywa się online, musimy mieć oczy dookoła głowy i zadbać, by o naszym profesjonalizmie świadczyło także otoczenie. Dlatego uprzednio wcześnie zadbaj o miejsce, gdzie będziesz siedzieć i jakie pokażesz oczami kamerki internetowej. Warto, aby było to pomieszczenie, przez które nikt nie będzie przechodzić w trakcie spotkania i przeszkadzać. Korytarz czy kuchnia mogą okazać się kłopotliwymi miejscami.

Warto usiąść w cichej przestrzeni, która prezentuje się atrakcyjnie wizualnie, gdzie panuje porządek i ład, a oświetlenie wydaje się bardzo przyjemne. Pracodawca czy rekruter z pewnością spojrzą na Ciebie przychylnie, widząc, że dbasz także o detale, a nie wyłącznie o ogólną prezencję. Upewnij się, że w tle nie ma krzykliwych plakatów, włączonego telewizora czy rozpraszających uwagę dekoracji. Masz dzieci lub czworonoga? Zadbaj także o to, aby i oni nie przeszkadzali w spotkaniu, bawiąc się, biegając czy krzycząc w tle.

Profesjonalne przygotowanie merytoryczne do rozmowy online

Niezależnie od tego, czy jest się zaproszonym na rozmowę tradycyjną czy online, zawsze należy się odpowiednio do niej przygotować. Pomimo komfortowych warunków domowych, nie zaniedbuj swojego profesjonalizmu. Przećwicz przebieg spotkania wcześniej, spisz listę pytań, które może zadać Ci rekruter, ale także opracuj własne, dzięki którym zrobisz na nim dobre wrażenie. Sprawdź swoje CV i zapoznaj się z nim, aby opowiedzieć zwięźle i jednocześnie atrakcyjnie swój życiorys oraz doświadczenie. Nie podchodź do rekrutacji spontanicznie. Przygotuj się w 100 procentach, pokazując, że szanujesz czas, jaki Ci poświęcono.

Może spodobać Ci się również:

photo 1638295402326 274099bfa11acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0NXx8Z3BzJTIwY2FyfGVufDF8MHx8fDE2Njc1MTUzNzIixlibrb 4.0.3q80w1080

Gdzie zamontować GPS w samochodzie służbowym? Skorzystaj z ważnych wskazówek dotyczących montażu

1 grudnia 2023

Masz firmę, ale też posiadasz samochody służbowe. Koniecznie musisz zadbać o ich prawidłową ochronę. Niestety brak takiej ochrony, może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza że to nie Ty korzystasz z pojazdu.…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady