Jak szybko rozwija się próchnica?
Próchnica między zębami to główny czynnik, który doprowadza do zniszczenia zęba, a w efekcie jego utraty. Powstawanie ubytków spowodowane jest złą higieną jamy ustnej, co w przypadku istniejącej już próchnicy jeszcze szybciej przyspiesza jej rozwój. W jakim tempie rozwija sie próchnica i jak zapobiec jej powstawaniu?
Rozwój próchnicy – co należy wiedzieć?
Określenie konkretnego czasu przez jaki rozwija sie próchnica nie jest mozłwie. Oczywiście proces ten przebiega szybko, jednak ostatecznie czas, kiedy dojdzie do powstania ubytku jest kwestią indywidualną. Okres rozwoju próchnicy może wynieść kilka miesięcy, a nawet lat, co oznacza, że głównym krokiem do zapobiegania temu problemowi są regularne wizyty u stomatologa.
W niektórych sytuacjach próchnica może rozwinąć się szybciej, co zdarza sie najczęściej w przypadku braku utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej. Wtedy ubytki powstają znacznie szybciej, co w konsekwencji prowadzi do dolegliwości bólowych i konieczności leczenia.
Czy można uniknąć próchnicy?
Na rozwój próchnicy wpływa nie tylko nieregularne szczotkowanie, ale również złe nawyki żywieniowe. W przypadku niektórych pokarmów stanowią one idealną pożywkę dla bakterii w jamie ustnej. Aby skutecznie uchronić się przed tym problemem, warto ograniczyć niektóre pokarmy oraz dokładnie szczotkować zęby.
Dokładne szczotkowanie pozwoli pozbyć się nam zanieczyszczeń, dzięki czemu próchnica między zębami się nie rozwinie. Ponadto należy pamiętać też o wizytach w gabinecie stomatologicznym. To właśnie stomatolog może na wczesnym etapie rozpoznać próchnicę, nawet w momencie, kiedy my sami nic nie zauważymy.
Próchnica wykryta na bardzo wczesnym stapie nie wymaga wdrażania leczenia, gdyż przy zastosowaniu odpowiednich kroków może się ona cofnąć.
Jakie szkody może wyrządzić próchnica zębów?
Zwlekanie z wizytą u stomatologa, nawet pomimo wystąpienia pewnych objawów (w tym bólu) nie jest dobrym rozwiązaniem. Nieleczona próchnica, prowadzi do powstawania coraz większych ubytków. Niestety im więszy jest ubytek, tym mniejsze szanse na uratowanie zęba.
Zaawansowana próchnica prowadzi do utraty zębów. Oczywiście istnieje możliwość leczenia kanałowego, jednak nie zawsze jest ono możliwe do przeprowadzenia. Leczenia kanałowego nie stosuje się, kiedy ząb jest w bardzo złym stanie i pozostaje tylko jego ekstrakcja.
Może spodobać Ci się również:
Aby móc pracować na niektórych stanowiskach pracy, konieczne jest uzyskanie dodatkowych kwalifikacji. Przygotowanie pedagogiczne jest właśnie jednym z wymagań, które uprawnia do pracy w poszczególnych zawodach. Dowiedz się, komu i…
Czytaj więcej