niedziela, 02 kwietnia 2023r.

Jak wykorzystać szklane butelki? Kilka sposobów na ich ponowne użycie

Jak wykorzystać szklane butelki? Kilka sposobów na ich ponowne użycie

Zużyte szklane butelki wcale nie muszą zaśmiecać naszego strychu. To produkty mogące znaleźć wtórne zastosowanie w mieszkaniu i jego otoczeniu. Można również przeznaczyć je do recyklingu, dzięki czemu stanie się materiałem dla producenta szkła. Sprawdzimy dziś typowe domowe sposoby na wykorzystanie szklanych produktów…

Stwórz z butelek elementy dekoracyjne

Butelki szklane mogą także posłużyć jako dodatkowy element dekoracyjny. Istnieje wiele sposobów wykorzystania materiału w tym celu, oto niektóre z nich:

  • Doniczka na kwiaty z butelek – z większych naczyń można przygotować ciekawe pojemniki, które mogą służyć młodym roślinom przed ich rozsadą do większych pojemników.
  • Przygotowanie ozdobnego wazonu. Butelki równie dobrze nadają się na oryginalne flakoniki kwiatowe. Wystarczy zużyte naczynie, kilka dodatkowych ozdób oraz wstążek i można przygotować unikalny element dekoracyjny do salonu.
  • Ozdobne lampy naftowe. To zadanie dla majsterkowiczów, nie wymaga jednak większej wprawy podczas wykonania. Dno naczynia posłuży jako zbiornik na naftę, wystarczy więc zamontować odpowiedni knot w jego szyjce i przymocować konstrukcję w wybrane miejsce.
  • Zimowa ozdoba świąteczna. Z butelek można również przygotować oryginalne stroiki na gwiazdkę, a mniejsze naczynia wykorzystać na ozdoby choinkowe.

Wykorzystaj szklane naczynia na przetwory i produkty kuchenne

Butelki szklane po umyciu i zdezynfekowaniu powierzchni, doskonale nadają się do magazynowania przetworów. Soki owocowe, konfitury, przeciery i inne wyroby można bezpiecznie przechowywać w takich opakowaniach. Ze względu na małą reaktywność surowca z większością substancji chemicznych, opakowania są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Warto jednak dobierać odpowiednie zakrętki i pasteryzować wyroby, co zwiększy ich wytrzymałość.

Naczynia szklane możesz także wykorzystać bezpośrednio przy pracy kuchennej. To doskonały sposób na przechowywanie produktów sypkich, takich jak sól, pieprz, przyprawy oraz inne artykuły. Zawsze będą one na wyciągnięcie ręki, a dzięki szczelnemu zamknięciu nie utracą szybko swoich walorów smakowych. Dodatkowo butelki szklane mogą posłużyć jako miarki przy porcjowaniu składników do pieczenia ciast oraz przygotowywania potraw obiadowych.

A może bardziej oryginalne pomysły?

Ze zużytej butelki można również przygotować karmnik dla ptaków. To ekologiczne i pożyteczne rozwiązanie, które wspomoże zwierzęta podczas zimowego sezonu. Sposobów na przygotowanie karmnika z butelki jest kilka: można wykonać go, nawiercając w odpowiednich miejscach otwory na dosypywany pokarm lub wykorzystać szyjkę naczynia.

Ponadto z przeciętych na połowę butelek szklanych można zorganizować tacki na przekąski. Ważne jest jednak, by powierzchnia przecięcia była odpowiednio wypolerowana, co nie spowoduje zadrapań i otarć skóry. Taka tacka w oryginalny sposób może zostać użyta podczas przyjęć i spotkań ze znajomymi.

Może spodobać Ci się również:

Ile trwa rejestracja spółki w KRS? O czym warto pamiętać?

Ile trwa rejestracja spółki w KRS? O czym warto pamiętać?

1 grudnia 2020

Zakładanie spółki zazwyczaj wiąże się z koniecznością jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest to nie jedyna rzecz, na, którą musimy zwrócić uwagę. Jednak ten etap, jest bardzo ważny, jeśli…

Czytaj więcej