czwartek, 23 maja 2024r.

Jak zrobić sitodruk z wykorzystaniem metali szlachetnych?

unnamed file 4

Z pomocą sitodruku, można przygotować proste emblematy, znaki towarowe i motywy dekoracyjne na powierzchni szkła. Dzięki tej technice można również znacznie uatrakcyjnić butelki, wykorzystując zamiast standardowych barwników farby z cząsteczkami metali szlachetnych. Metoda w pewien sposób udoskonala tradycyjnie przygotowane nadruki, ponadto nadaje im idealnie błyszczącą powierzchnię. Jak robi się sitodruk butelek złotem i platyną?

Jaki jest cel stosowania metali szlachetnych?

Przygotowanie dekoracji z wykorzystaniem złota, platyny czy srebra nadaje butelkom dodatkowego połysku. Dzięki takiemu zabiegowi znacznie łatwiej można będzie wykonać mieniące się dekoracje, ponadto będą one odznaczać się wyższą trwałością.

Zdobienie butelek metalami szlachetnymi zwiększa również prestiż i cenę naczynia. Zwykle jest to sposób na projektowanie ozdób butelek pod artykuły luksusowe, które wymagają odpowiedniej oprawy. Standardowy sitodruk, w tym przypadku może dawać znacznie skromniejszy efekt, stąd częściej wykorzystywane są barwniki z cząsteczkami metali.

Jak przygotowuje się takie dekoracje?

Metoda wykonania sitodruku z metalami szlachetnymi wygląda analogicznie, jak w przypadku standardowego tworzenia znaków towarowych. W pierwszej kolejności przygotowuje się specjalną matrycę ze wzorem projektu, na który nakładana jest siatka i folia ze światłoczułą emulsją. W dalszej kolejności tak skonstruowany wzorzec jest naświetlany, co powoduje punktowe uwolnienie emulsji z folii.

Pozostałości substancji, które nie przedostały się w obrębie oczka sita są następnie usuwane, a tak przygotowany model przykładany jest do powierzchni szkła. Następnie przez siatkę przetłacza się barwnik, który tym razem zawiera dodatkowo drobiny metali szlachetnych. Po odbiciu wzorów na szkle jest ono następnie poddawane obróbce termicznej, po to, by wzmocnić efekt dekoracji.

Zdobienie butelek złotem i platyną – czy to nie za duży wydatek?

Takie spostrzeżenie może pojawić się u osób, które pierwszy raz zetknęły się z tą technologią. W rzeczywistości jednak ilość rozproszonych cząstek metalu w barwniku nie jest aż tak duża, co przekłada się na stosunkowo niskie ceny stosowania metody.

Zwykle również sitodruk butelek, który wykorzystuje metale szlachetne wykorzystuje się jako metodę dodatkową, łącząc ją z matowaniem, standardowym malowaniem czy drukiem Ink Jet. W ten sposób jedynie niektóre części naczynia zawierają powłokę z cennych pierwiastków, co dodatkowo obniża koszty. Z pewnością efektowna barwa i połysk jest w tym wypadku warta swojej ceny!

 

Może spodobać Ci się również:

Ile bierze adwokat za sprawę o odszkodowanie?

Ile bierze adwokat za sprawę o odszkodowanie?

23 czerwca 2020

Prawnik to odpowiedzialny zawód, który wymaga zdobycia doświadczenia i wiedzy niezbędnej w zakresie wykonywanych zadań. Gdzie szukać dobrego specjalisty? Ile bierze adwokat za sprawę o odszkodowanie? Czym powinna odznaczać się…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady