sobota, 04 grudnia 2021r.

Jaka odzież ochronna musi być zapewniona pracownikowi budowy?

Jaka odzież ochronna musi być zapewniona pracownikowi budowy?

W zależności od prowadzonej działalności i branży, w jakiej operuje firma, pracodawca powinien zapewnić odzież roboczą pracownikowi. W sklepie będzie to tylko fartuch, ale już na budowie strój musi być kompletny, a pracownik dobrze zabezpieczony od stóp do głów. Odzież ochronna powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Kask na budowę

Budownictwo to branża, w której pracownik jest szczególnie narażony nie tylko na zniszczenie własnej odzieży, ale na szereg niebezpieczeństw dla zdrowia. Głowa jest wystawiona na spadające przedmioty, więc należy ją odpowiednio chronić.

Dobrym wyborem jest kask ochronny profilowany pod działania budowlane. Warto wybrać lekkie kaski, ale z wytrzymałych tworzyw syntetycznych z podstawowym zabezpieczeniem, jakim jest skorupa ABS.

W zależności od pełnionej funkcji kaski podzielone są kolorystycznie. Biały należy do inżynierów lub kierowników budowy, żółty do pracowników fizycznych, a czerwony wskazuje na stażystę, gościa, albo praktykanta.

Inne kolory: niebieski, zielony, pomarańczowy i czarny określają operatorów maszyn, elektryków, pracowników wysokościowych oraz geodetów i architektów. Wybierając kask dla pracowników należy zapoznać się ze specyfikacją kolorystyczną.

Buty ochronne na budowę

Obuwie ochronne to kolejne podstawowe wyposażenie pracownika budowy. Buty powinny być odpowiednio dostosowane i zapewniać komfort pracy w różnych temperaturach. Niezbędna jest struktura podeszwy, która zabezpiecza przed poślizgiem, a także dobrze izoluje zimą.

Cholewka ze skóry naturalnej bydlęcej, lub tłoczonej zapewnia solidną warstwę ochronną, a wzmacniane noski zabezpieczają przed uderzeniami, lub upadkiem cięższych przedmiotów. Buty budowlańca dobrze, by były również nieprzemakalne i odporne na przebicie chociażby gwoździami.

Reszta odzieży ochronnej i inne niezbędniki

Poza hełmem i butami pracodawca musi również zapewnić resztę odzieży. Spodnie, kurtki, kombinezony powinny być zrobione z wyjątkowo trwałych materiałów wysokiej jakości i zapewnić pracownikowi bezpieczeństwo i komfort pracy. Sprawdzać się mają w różnych warunkach atmosferycznych. Warto żeby były wyposażone w sporą ilość kieszeni, tak by budowlaniec mógł przenosić ze sobą niezbędne przedmioty.

Z innych akcesoriów wymienić należy rękawice ochronne, maski i okulary, a także nauszniki. Zabezpieczenie uszu, oczu, a przede wszystkim rąk to wybór produktów z najwyższą klasą bezpieczeństwa BHP.

Budownictwo to branża, która działa cały rok. Nieistotne czy zima czy lato, pracownik budowlany musi posiadać odzież ochronną bezwzględnie zapewnioną przez pracodawcę.

Może spodobać Ci się również:

Gdzie kupić kartony do przeprowadzki?

Gdzie kupić kartony do przeprowadzki?

11 czerwca 2020

Nieodłącznym elementem kojarzącym się z przeprowadzką są kartony. Możemy spakować do nich praktycznie wszystko, a przenoszenie takich pakunków jest znacznie łatwiejsze niż mocowanie się z pojedynczymi przedmiotami. Skąd jednak wytrzasnąć…

Czytaj więcej