poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Jaki smar do CNC? Jak powinna wyglądać konserwacja maszyn CNC?

photo 1464963160608 a6834f70b421cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMnx8bWV0YWwlMjB3b3JrfGVufDF8MHx8fDE2MzUxNzI5MzMixlibrb 1.2.1q80w1080

Dbanie o urządzenia CNC jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na jak najdłuższym użytkowaniu sprzętu. Regularne przeprowadzanie konserwacji urządzeń CNC pozwala na ich prawidłowe działanie i uniknięcie usterek. Awarie mogłoby się oczywiście pojawić, ale w momencie, gdy sprzęt nie byłby odpowiednio konserwowany. Co należy, dokładnie wiedzieć o konserwacji obrabiarek sterownych numerycznie i jaki ma to wpływ na działanie sprzętu?

Smar do maszyn CNC – jaki wybrać?

W momencie wyboru smaru bardzo ważne jest, aby był on dostosowany do temperatur, a także warunków pracy, co jest niezwykle istotnym elementem. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób używany jest smar, a dokładniej, czy wszystko wykonywane jest prawidłowo.

Mając na myśli prawidłowość użycia smaru, należy wspomnieć też o ochronie rąk poprzez stosowanie specjalnych rękawic. W przypadku kontaktu smaru ze skórą trzeba dokładnie wyczyścić ręce, co pozwoli uniknąć wystąpienia, jakichkolwiek reakcji.

Smar do CNC odpowiada za długą żywotność maszyny oraz jej prawidłowe działanie. Poza tym dzięki stosowaniu smarów ryzyko zatarcia oraz pojawienia się rdzy jest naprawdę znikome.

Konserwacja obrabiarek CNC – o czym należy pamiętać?

Konserwacja maszyn to nie tylko regularne przeprowadzanie przeglądów oraz wykonywanie innych czynności, ale też codzienne dbanie o urządzenie. W przypadku codziennej konserwacji chodzi o czyszczenie maszyny, sprawdzanie stanu olejów, parametrów itp.

Długotrwałe używanie maszyn może prowadzić do zużywania się wielu różnych części. Co więcej, poszczególne elementy muszą być regularne wymieniane, aby działanie maszyny nie budziło żadnych zastrzeżeń, a jakość pracy nie uległa pogorszeniu. W przypadku zakładów, gdzie stosowane są tokarki numeryczne i inne obrabiarki CNC konserwacja, ma także wpływ na bezpieczeństwo pracy wykonywanej przez pracowników.

Co obejmuje konserwacja maszyn CNC?

W przypadku konserwacji przeprowadzanej co jakiś czas wyróżnia się wiele różnych czynności. W zależności od maszyny, jaka jest konserwowana sprawdzeniu, podlegają wszystkie jej elementy. Co więcej, istotne są tutaj także prace dotyczące czyszczenia poszczególnych części urządzenia.

Jeżeli przeglądy będą regularne, a zużyte części na bieżąco wymieniane maszyna będzie działała przez bardzo długi czas bez konieczności dodatkowych napraw. Niestety zdarza się, że sprzęt ulega awarii, co ma najczęściej miejsce, gdy nieprzestrzegane są zasady dotyczące konserwacji.

Może spodobać Ci się również:

photo 1606265752439 1f18756aa5fccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNHx8ZXN0aGV0aWNzJTIwdGVldGh8ZW58MXwwfHx8MTY0MTgxMjYxNAixlibrb 1.2.1q80w1080

Chirurgiczne usuwanie ósemek – ile trwa taki zabieg?

1 lutego 2022

Zęby mądrości mogą stać się dla nas sporym problemem. To siekacze, które jako ostatnie wyżynają się w naszej szczęce, przez co mogą negatywnie wpłynąć na  kształt korony zębowej. W wielu…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady