czwartek, 25 lipca 2024r.

Jaki zestaw infuzyjny powinien wybrać początkujący diabetyk?

unnamed file 6

Cukrzyca jest ciężką chorobą, ale pozwala się ujarzmić, a diabetyk może normalnie funkcjonować w świecie. Do wyrównania poziomu cukru służy pompa insulinowa. Terapia taka wymaga odpowiedniego dobrania wkłucia.

Ustalenie, jaki zestaw infuzyjny będzie najodpowiedniejszy dla indywidualnych potrzeb jest kluczowe. Zestawy infuzyjne różnią się między sobą kształtem, kątem instalacji i miejscem rozłączenia. Inne również bywają długości kaniuli, drenu a także plastry zabezpieczające wkłucie.

Czynniki wskazujące na rodzaj zestawu insulinowego

Wkłucie dobierane jest indywidualnie przez lekarza lub pielęgniarkę. Wskazanie odpowiedniego zestawu wiąże się z określeniem odpowiedniego miejsca wkłucia – brzuch, ramię, pośladek. Zależne jest również od wieku pacjenta, grubości tkanki podskórnej oraz aktywności i skłonności do alergii.

Pamiętać trzeba, by unikać wkłuć w miejsca podrażnione, zasinione, z ubogą tkanką tłuszczową. Zestaw do wkłucia należy umiejscowić w miejscu nienarażonym na ucisk. Ważne jest również mocowanie tam, gdzie podczas ruchu całość się nie przesunie.

Jak dobrać zestaw dla początkującego?

Początkujący diabetyk powinien zaopatrzyć się w zestaw o prostej technice wprowadzenia wkłucia. Intuicyjne rozwiązanie, jakim jest zwężająca się kaniula ułatwia szybkie wprowadzenie jej pod skórę. Zestaw infuzyjny w tym przypadku musi być wygodny, a także zapewniający łatwość użytkowania oraz komfort.

Zwrócić należy uwagę na rodzaj igły. W przypadku alergii na materiały teflonowe poleca się igły ze stali nierdzewnej. Odpowiednie są również dla osób mających problem z miękkim materiałem podatnym na skręcanie. Właściwa technika wkłucia gwarantuje jego skuteczność, dlatego też igła powinna być dobrze dopasowana do początkującego użytkownika.

Na co zwrócić uwagę przy wkłuciu?

Nieprawidłowy dobór zestawu powoduje szereg komplikacji. W przypadku złej instalacji oprzyrządowania może nastąpić ryzyko infekcji. Skutkiem złej eksploatacji jest podrażnienie skóry, powstawanie blizn oraz nieprzewidziana absorpcja insuliny.

Zwrócić należy szczególną uwagę na odpowiedni wybór zestawu, gdyż użycie niewłaściwego grozi wahaniami glikemii, a za tym idzie nieskuteczność leczenia. Również dobrze dobrać należy odpowiedni czas i miejsce wkłucia, tak, aby w pełni kontrolować i w spokoju dawkować insulinę.

Na rynku jest szeroki wybór zestawów infuzyjnych uniwersalnych. Charakteryzują się prostymi rozwiązaniami, z którymi nawet początkujący cukrzyk sobie poradzi. Wybór tego właściwego zacząć jednakże należy od zasięgnięcia porady lekarskiej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1478624728066 4eb3f085003acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMjd8fGFkaWRhcyUyMHNob2VzJTIwbmlrZXxlbnwxfDB8fHwxNzE0MzIwNzg3fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Jakie półbuty do jeansów będą najlepsze?

1 kwietnia 2024

Każdy z nas ma uniwersalny styl i lubi chodzić w określonych ubraniach. Niektórzy z panów stawiają na elegancki wygląd w pracy, stosując wyprasowane koszule oraz dopasowane chinosy. Inni raczej wolą…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady