czwartek, 29 lutego 2024r.

Kompetencje adwokata w sprawach o narkotyki

adwokat w sprawie o narkotyki jak powinien posiada wiedz

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów narkotykowych. Obecność narkotyków w organizmie można badań na podstawie próbki śliny, krwi, moczu, a nawet włosa. Ich wiarygodność jest różna w zależności od przeprowadzonego testu. Czy da się je oszukać? Co adwokat powinien wiedzieć podczas prowadzenia spraw karnych dotyczących narkotyków?

I. testy narkotykowe – te bardziej doskonałe i te mniej:

W przypadku podejrzenia o prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji odurzających, policjant może przeprowadzić test narkotykowy. Najczęściej są to testy, do których potrzeba próbki śliny.

Niestety, tego typu testy bywają zawodne. Mogą bowiem wykrywać w organizmie obecność amfetaminy, podczas gdy podejrzany przyjmuje leki na astmę.

W związku z powyższym, testy przeprowadzane przez policję to zdecydowanie za mało. Aby mieć pewność, że wynik testu jest prawidłowy, konieczne jest zaangażowanie w sprawę biegłego sądowego – toksykologa – który przeprowadzi bardziej zaawansowane badania.

II. badania w laboratorium toksykologa:

Testy prowadzone przez biegłego-toksykologa najczęściej są robione z próbki krwi podejrzanego. Ich skuteczność jest o wiele wyższa niż tych podstawowych testów, które są prowadzone przez policję.

Jest to jednocześnie najbardziej wiarygodny test narkotykowy, ponieważ w przypadku testów z moczu można wykorzystać tzw. mocz syntetyczny, natomiast w przypadku testów z próbki śliny, istnieją substancje, które usuwają z zębów ślady leków na ok. 1 godzinę. Jeżeli chodzi natomiast o badanie mieszków włosowych – osoby, które mogą mieć problem z narkotykami, chętnie korzystają z szamponów detoksykacyjnych.

III. co adwokat powinien wiedzieć prowadząc narkotykowe sprawy karne:

Adwokat zajmujący się sprawami karnymi, a zwłaszcza tymi dotyczącymi narkotyków, powinien wiedzieć, w jaki sposób określona ilość substancji niedozwolonej mogła wpłynąć na oskarżonego oraz jak dużo substancji znalazło się w jego organizmie.

Choć polskie prawo nie przewiduje żadnej wartości granicznej, czyli posiadanie nawet najmniejszej ilości narkotyku jest karane, szkodliwość społeczna czynu może być różna, w zależności od rodzaju spożytej substancji, jej ilości oraz charakteru obcowania z narkotykiem (osoby, które handlują narkotykami mogą się spodziewać o wiele poważniejszych konsekwencji niż ci, którzy posiadają niewielką ilość substancji na własny użytek).

W związku z powyższym, dobra znajomość powyższych wskaźników może być kluczowa dla uzyskania niższego wymiaru kary.

Może spodobać Ci się również:

photo 1594686948539 2709857f7066cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2MHx8dW5pdmVyc2l0eXxlbnwxfDB8fHwxNjc0Njg4OTk2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Studia kosmetologia – co potem? Gdzie mogą pracować absolwenci kosmetologii?

1 stycznia 2023

Studiując na kierunku kosmetologii bardzo często, zastanawiamy się, jakie kroki podjąć po ukończeniu studiów. Otóż wbrew pozorom wielu studentów nie wie, co zrobić po obronie pracy magisterskiej i w jakich…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady