sobota, 12 lipca 2025r.

Leczenie paradontozy – stomatolog potrzebny od początku

photo 1567568423327 a42bf243e0daixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Dwie najczęściej występujące choroby przyzębia to próchnica i paradontoza. W tym drugim przypadku szacuje się, że nawet 70% Polaków boryka się z tym problemem. Objawy najczęściej pojawiają się po 35 roku życia i warto pamiętać, że wczesna terapia pozwala na całkowite wyleczenie choroby.

Opieka stomatologa powinna być tak samo traktowana jak kontrolne badania całego ciała. To oznacza, że przynajmniej raz w roku każdy powinien sprawdzić stan swojego uzębienia. Paradontozą zajmuje się periodontolog, Kraków np. jest miastem posiadającym specjalistyczne gabinety stomatologiczne leczące tą chorobę.

Paradontoza – objawy i zapobieganie

Paradontoza to podstępna choroba przyzębia, która może przez wiele lat nie dawać objawów. Warto wiedzieć, że jest to choroba dziedziczna i nie lekceważyć pierwszych symptomów. Zaawansowana jej postać powoduje nawet utratę zębów i szereg zmian chorobowych w jamie ustnej. Głównym elementem zapobiegania paradontozie jest z pewnością regularne i dokładne dbanie o wnętrze jamy ustnej oraz częste wizyty u dentysty.

Pierwsze objawy to zaczerwienienie dziąseł, krwawienie oraz nieświeży oddech nawet po czyszczeniu zębów. Już na tym etapie warto udać się do stomatologa, który szybko zdiagnozuje problem i dobierze terapię.

Leczenie paradontozy w początkowej fazie, przy pierwszych objawach

Kiedy choroba w początkowym stadium atakuje tkanki miękkie, szybka reakcja stomatologiczna może spowodować zatrzymanie rozwoju choroby. Poleca się tu zachować prawidłową higienę oraz używanie past, czy preparatów z czynnikami działającymi zapobiegające przeciw paradontozie.

Stomatolog może w tym momencie pomóc, usuwając kamień nazębny oraz lecząc pojawiające się problemy z zębami. Warto pamiętać, że usuwanie kamienia powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Optymalnie, kiedy istnie zagrożenie paradontozą, zabieg ten warto wykonywać dwa razy w roku.

Objawy i leczenie zaawansowanej postaci paradontozy

Zlekceważenie pierwszych objawów może doprowadzić do bardzo przykrych skutków. Nieusunięta płytka nazębna wchodzi w szczeliny między zębami powoduje ich rozszerzanie się. To prowadzi do zmian patologicznych kieszonek dziąsłowych i różnego rodzaju stanów zapalnych.

Dodatkowym skutkiem może być rozchwianie zębów i ich wypadanie. W takim stanie pomoc stomatologa jest już nieodzowna. Lekarz zleca kurację antybiotykami, jeśli trzeba powstrzymać stan zapalny. Usuwa zalegający kamień i ordynuje środki i preparaty odbudowujące tkankę przyzębia. W zaawansowanym stanie paradontozy może być wymagane stabilizowanie zębów przy pomocy specjalnych szyn.

Może spodobać Ci się również:

photo 1563257764 ec4bd2983cbeixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Zajmujesz się tynkowaniem? Dlaczego agregat tynkarski, to podstawa?

1 lipca 2025

Świadczysz usługi polegające na tynkowaniu? Wiesz również, że nakładanie tynków jest wymagającym zajęciem? Do tej pory jednak nie stosowałeś nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających ten proces. Jeśli tynkowanie to prace, które wykonujesz…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady