Nielegalna praca w Niemczech – gdzie zgłosić? Dlaczego należy unikać pracy na czarno w Niemczech?
Chęć większych zarobków to główny czynnik, który decyduje o wyjeździe za granicę. Porównując zarobki to właśnie w Niemczech, można osiągnąć znacznie większe wynagrodzenie, co pozwoli utrzymać nie tylko siebie, ale też swoją rodzinę. Niestety zdarza się, że wyjazd za granicę wcale nie idzie po naszej myśli. Dzieje się tak, zwłaszcza wtedy, gdy nasz pracodawca okazuje się nie do końca uczciwy. Sprawdź, jakie masz prawa, jako osoba pracująca w Niemczech i dlaczego bezwzględnie należy przestrzegać przepisów?
Praca w Niemczech- co okazuje się największym problemem?
Wiele osób ma to szczęście, że znajduje pracę, w której wszystko przebiega zgodnie z prawem. Zdarza się jednak, że praca za granicą może przysporzyć wielu kłopotów. Obecnie największym problemem jest zatrudnianie pracowników na czarno, czyli bez odprowadzania składek, czy zawarcia umowy.
Oczywiście w Niemczech dozwolona jest umowa usta, jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy pisemnej. Początkowo pracownik może nie wiedzieć o złych zamiarach nowego pracodawcy.
W przypadku umowy ustnej czasem można się nawet nie zorientować, że pracujemy na czarno. Jeśli pewne sytuacje nie są dla nas jasne, co jest często spotykane w przypadku pracy za granicą osobą, która może nam pomóc lub wyjaśni niezrozumiałe kwestie jest prawnik w niemczech.
Gdzie należy zgłosić nielegalną pracę w Niemczech?
Jeżeli zorientowałeś się, że pracodawca nie odprowadza za Ciebie składek i pracujesz nielegalnie, musisz to jak najszybciej zgłosić. Organem, który powinien być poinformowany o tym fakcie jest urząd skarbowy – Finanzamt.
Bardzo ważny jest tu czas zgłoszenia, ponieważ im dłużej będziesz zwlekać, tym jeszcze bardziej narazisz się na konsekwencje prawne. Warto dodać, że kary nałożone przez organ kontrolujący to nie wszystko.
Zdarza się, że to sam pracodawca będzie chciał Cię oszukać. Pomocy w tej sytuacji może udzielić Ci także prawnik niemcy, który ma doświadczenie w tego typu sprawach.
Jakie są konsekwencje pracy na czarno w Niemczech?
Pracownik mający świadomość, że pracuje na czarno, daje przyzwolenie na kontynuację tego procederu. Niestety nie jest to dobry krok, ponieważ w tej sytuacji obie strony narażają się na sankcje. Osoba, która nie zawarła umowy o pracę i pracuje nielegalnie ryzykuje, że nie otrzyma wynagrodzenia za pracę.
Często pracodawcy w ten sposób wykorzystują pracowników. Zdarza się, również, że nie jest wypłacane całe wynagrodzenie, a tylko jego część. Dużym problemem jest też to, że taka forma pracy wiąże się z brakiem odprowadzanych składek, co nie zalicza się między innymi do emerytury.
Może spodobać Ci się również:
Lwia zmarszczka jest problemem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jako, że należy do zmarszczek mimicznych może się pojawić w młodym wieku. Jest to pionowa bruzda, bądź kilka mniejszych bruzd…
Czytaj więcej