wtorek, 03 października 2023r.

Obrabiarki OSN – co to? Dlaczego ten typ obrabiarek wyprzedził tradycyjne maszyny obróbcze?

photo 1530939027401 cca9976c77f7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxtZXRhbCUyMHdvcmt8ZW58MXwwfHx8MTYzNTE3MjkzMgixlibrb 1.2.1q80w1080 1

Obrabiarki to maszyny używane w różnych gałęziach przemysłu. W zależności od tego, czym zajmuje się dany zakład produkcyjny stosowane są konkretne urządzenia. Wśród określeń związanych z maszynami obróbczymi możemy spotkać się również ze skrótem OSN. Co dokładnie oznacza ten skrót i do jakich maszyn się odnosi?

Obrabiarki OSN – co to jest?

Każdy z nas miał z pewnością do czynienia z określeniem maszyn CNC. Obrabiarki CNC to właśnie obrabiarki sterowane numerycznie, dla których niekiedy stosuje się określenie „OSN”. W pełni zautomatyzowany system pozwala na precyzyjną oraz bardziej komfortową niż dotychczas obróbkę.

Praca na tego typu urządzeniach odbywa się już na dużo wyższym poziomie. Ponadto możliwości również są większe, a co za tym idzie cały proces produkcji jest jednoznaczny z powstawaniem nowoczesnych urządzeń i sprzętów. Takie obrabiarki charakteryzują się tym, iż pracują one na podstawie informacji znajdujących się na specjalnych nośnikach danych.

Maszyny sterowane numerycznie – dlaczego wyprzedzają tradycyjne obrabiarki?

Tokarki CNC, w tym również inne maszyny obróbcze sterowane numerycznie przez ostatnie lata znajdują dużo większe zastosowanie w porównaniu do tradycyjnych obrabiarek. Takie maszyny najczęściej można spotkać w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie produkcja odbywa się na szeroką skalę. Poza tym wygoda sterowania maszynami CNC oraz dużo lepsze efekty pracy sprawiają, że urządzenia obróbcze CNC są znacznie chętniej i częściej wybierane w porównaniu do tradycyjnych obrabiarek.

Tradycyjne obrabiarki były kiedyś bardzo popularnymi maszynami, które stanowiły podstawowe urządzenia w większości zakładów produkcyjnych. Obecnie z uwagi na nowoczesne technologie maszyny sterowane numerycznie wyprzedziły dawne obrabiarki, co oczywiście bardzo pozytywnie wpłynęło na funkcjonowanie zakładów produkcyjnych.

Jak długo znane są maszyny CNC?

Pierwsze maszyny obróbcze CNC znane były już w XIX wieku. Co prawda były to dopiero początki tychże urządzeń, jednak dzięki pierwszym konstrukcjom w dzisiejszych czasach możemy w pełni korzystać z wyspecjalizowanych maszyn obróbczych sterowanych za pomocą komputerów.

Warto zwrócić uwagę, że pomimo znajomości maszyn CNC, to tradycyjne obrabiarki były chętnie wykorzystywane głównie z uwagi na niższą cenę. Zdarza się do tej pory, że wiele osób zwraca uwagę na koszty zakupu maszyn i niekiedy decyduje się na tradycyjne obrabiarki, gdyż maszyny CNC przewyższają możliwości finansowe.

Może spodobać Ci się również:

Po czym poznać dobrego mechanika? Jak go wybrać?

Po czym poznać dobrego mechanika? Jak go wybrać?

30 listopada 2019

Każdy samochód od czasu do czasu się psuje albo konieczne jest oddanie go do regularnego przeglądu. W takich sytuacjach trzeba znaleźć dobrego mechanika. Czym się kierować przy wyborze warsztatu? Na…

Czytaj więcej

Biznes

Lifestyle

Porady